نکات پزشکی

عوارض مصرف زیاد زنجبیل چیست؟

عوارض مصرف زیاد زنجبیل

زنجبیل (Zingiber officinale) یک گیاه بسیار دوست داستنی است که قرن ها برای معالجه بسیاری از بیماری های شایع مورد استفاده قرارمی گرفت. با این وجود، مصرف زیاد زنجبیل دارای عارضه های جانبی هم است و این گیاه ممکن است با بعضی داروها و مکمل ها تداخل داشته باشد.

مصرف بیش از حد زنجبیل ممکن است سبب اسهال و مشکلات قلبی شود و خطر سقط جنین را افزایش دهد. این گیاه ممکن است فشار خون را بیش از حد کم کند. هرچند عارضه ها جانبی زنجبیل به دلیل مصرف بیش از حد آن رخ می‌دهد، ولی آگاهی از آنها حیاتی است.

 

عوارض مصرف زیاد زنجبیل

•  مصرف زیاد زنجبیل، سبب سوزش معده

زنجبیل در شرایطی که در دوزهای فراتر(بیش از 4 گرم در طول روز) استفاده شود، ممکن است سبب سوزش خفیف معده شود. طبق شواهد، سایر دلایل جانبی احتمالی شامل ناراحتی معده و آروغ زدن است.

در صورت استفاده از زنجبیل به عنوان یک روش درمانی جایگزین و سوزش معده به عنوان یک عارضه جانبی، ممکن است بخواهید زنجبیل را به صورت کپسول امتحان نمایید. این ممکن است منجر به عوارض جانبی نشود.

اغلب وقت ها، مصرف بیش از 5 گرم زنجبیل در روز می‌تواند منجر به این عارضه ها جانبی از جمله سوزش معده شود.

 

• مصرف زیاد زنجبیل، سبب خونریزی شود

زنجبیل ممکن است مشکلات خونریزی را تشدید نماید. این امر نه فقط درباره ی گیاه، بلکه همینطور درباره ی هر ماده ای که در گیاه وجود دارد هم صدق می نماید.

بعضی از متخصصین معتقدند که زنجبیل به دلیل خواص ضد پلاکت (رقیق کننده خون) می‌تواند سبب خون ریزی شود. بعضی معتقدند که زنجبیل قادر است خطر خونریزی را در صورت مصرف همراه با گیاهان دیگر مثل میخک، سیر، جینسینگ و شبدر قرمز بیشتر افزایش دهد. با این وجود، پژوهش ها بیشتر در این مورد لازم است.

 

عوارض مصرف زیاد زنجبیل

 

• ممکن است منجر به اسهال شود

در صورت مصرف بسیار، زنجبیل قادر است سبب اسهال شود. مواد فعال موجود در زنجبیل، سرعت عبور غذا از روده را تسریع می نماید و ممکن است سبب اسهال شود. در حالی که این امر در مطالعات حیوانی تأیید شده است، ولی مطالعات بیشتر بر روی بشر نیاز است.

اسهال می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که مدفوع خیلی سریع از طریق دستگاه گوارش حرکت نماید. تحرک غیرعادی دستگاه گوارش و ترشح بیش از حد مایعات در دستگاه گوارش سبب ساز اسهال می شود.

 

• مصرف زیاد زنجبیل و ناراحتی معده

دراین باره پژوهش ها کمتری انجام می شود. زنجبیل ترشح صفرا را تحریک می نماید، که به هضم غذا کمک می کند. ولی درصورتی که معده شما خالی باشد، این ممکن است سبب به تحریک بیش از حد معده، ناراحتی معده و دستگاه گوارش شود.

تصور بر این است که گینجرول موجود در زنجبیل (که شبیه کپسایسین است، ماده موثره بسیاری از ادویه ها و فلفل های چیلی) سبب تحریک معده شده و منجر ایجاد اسید بیشتر می شود. این ممکن است احساس ناآرامی در شما ایجاد نماید.

با این حال، بعضی شواهد نشان می‌دهد که زنجبیل در واقع می تواند به درمان ناراحتی معده کمک کند. از این رو، برای درک این که چه طور زنجبیل ممکن است باعث ناراحتی معده شود، مطالعات بیشتری لازم است.

 

• ممکن است سبب گاز و نفخ شود

چای زنجبیل ممکن است دلایل جانبی خاص گوارشی خفیف تولید نماید. این غالباً سیستم گوارش فوقانی را تحت تأثیر قرار داده و سبب تولید گاز و نفخ می شود. جایگزینی زنجبیل با مکمل ها می‌تواند یک چاره برای این قضیه باشد. البته مطمئن شوید که قبل از استفاده از آنها با پزشک خود صحبت کرده اید.

گلچینی از مکان‌های دیدنی در تور دبی

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *