اخبار پزشکی

آغاز طرح واکسیناسیون در روزهای آتی

طرح واکسیناسیون در روزهای آینده

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی امروز شنبه در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد که کلیه دستگاه ها برای پیشبرد طرح واکسیناسیون در کشور آماده اند و در این چارچوب، کادر درمان، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای، در اولویت دریافت واکسن می باشند.

 

طرح واکسیناسیون در روزهای آینده

رییس جمهور اظهارداشت که با ورود بخش های دیگری از واکسن های خریداری شده، تا قبل از عید به طور قابل ملاحظه ای در کشور طرح واکسیناسیون انجام می گیرد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کرونا پیر و جوان نمی شناسد، رعایت دقیق تر و گسترده تر دستورالعمل های بهداشتی را ضروری خواند و بیان کرد: در این روزها شاهد بودیم آقایان میناوند و انصاری؛ از ورزشکاران و فوتبالیست‌های مشهور کشورمان، در اثر این پاندومی به رحمت خدا رفتند و این هشداری برای تمامی مردم است.

رییس جمهور ادامه داد: مجموع شرایط کشور به گونه‌ای است که می توانیم امیدوار باشیم درصورتی که همگی با هم همکاری کنیم جلوی موج چهارم این پاندومی را بگیریم. کاهش ترددها، تجمع ها و رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی ضروری است.

 

طرح واکسیناسیون در روزهای آینده

 

دکتر روحانی کاهش آمار رعایت کنندگان دستورالعمل های بهداشتی از 81 درصد به 75 درصد را نگران کننده خواند و گفت: هر چه میزان رعایت پروتکل ها‌ کاهش پیدا کند، باید انتظار داشت که در هفته های بعد از آن، شاهد افزایش آمار ابتلا و فوتی ها باشیم.

رییس جمهور با بیان این که 3 موضوع اساسی درباره پاندمی کرونا وجود دارد، خاطر نشان کرد: مسأله اولیه پیشگیری است که خوشبختانه امروز در دنیا اتفاق نظر نسبتاً قاطعی درباره راهکارهای آن یعنی استفاده از ماسک، شستشوی مرتب دست‌ها و پرهیز از اجتماعات و دورهمی‌ها وجود دارد.

دکتر روحانی اظهار داشت: موضوع دوم درمان بیماری است که تا به امروز درمان قطعی و مؤثری برای این بیماری به دست نیامده است و مسأله سوم طرح واکسیناسیون و ایجاد ایمنی جمعی از طریق آن است که سازمان جهانی بهداشت بخاطر شرایط خاص پاندمی کرونا مجوزی اضطراری برای استفاده از تعدادی واکسن را صادر کرده است، ولی با این وجود تا رسیدن به سطح قابل قبولی از طرح واکسیناسیون مسیری طولانی باقی مانده است.

رییس جمهور تصریح کرد: حتی درصورتی که کلیه امکانات مهیا باشد و تعداد کافی واکسن تولید شده باشد باز هم دو مرحله واکسیناسیون نزدیک به 8 میلیارد نفر جمعیت جهان یا حداقل واکسیناسیون 60 درصد از این جمعیت زمان زیادی را می‌طلبد.

دکتر روحانی با اشاره به ورود اولین محموله واکسن به کشور، تصریح کرد: تمامی دستگاه‌ها خودشان را برای واکسیناسیون عمومی آماده کردند و واکسیناسیون از همین هفته، مصادف با دهه مبارک فجر و جشن ملی ملت ایران با اولویت کادر درمان آغاز می شود.

ضروری است از مسئولین وزارت بهداشت و به ویژه وزیر محترم بهداشت و تمامی کسانی که برای تهیه واکسن زحمت کشیدند، قدردانی کنیم.

رییس جمهور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه واکسن‌های در حال ساخت داخلی (پاستور، رازی و برکت) نیز تا قبل از پایان بهار سال بعد به مرحله استفاده برسند، گفت: حتی درصورتی که تعداد کافی واکسن در دسترس باشد، باید بدانیم که واکسیناسیون گسترده زمان زیادی را می‌طلبد.

همچنین بعد از واکسیناسیون عمومی هم از آنجا که اثربخشی هیچ کدام از واکسن‌ها صد در صد نیست، ضرورت دارد، پروتکل‌های بهداشتی با دقت کامل اجرا شوند و از کلیه رسانه‌ها می‌خواهم که همچنان مردم را به رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی توصیه کنند.

کدام آبمیوه های طبیعی برای کاهش استرس مفید است؟

Previous article

گلچینی از مکان‌های دیدنی در تور دبی

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *