اخبار پزشکی

آیا ویروس جدیدتر کرونا خطرناک‌تر از مدل قبلی آن است؟

ویروس جدید تر کرونا، کووید20

نوع جدیدی از ویروس کرونا که تا به امروز در بخش های گوناگون بریتانیا به غیر از ایرلند شمالی شناسایی شده است؛ به گفته مقام‌های دولت این کشور ۷۰ درصد مُسری‌تر از مدل اولیه و رایج این ویروس است که بیماری کووید-۱۹ را همه گیر نموده است.

با وجود آغاز اجرای تدبیرهای جدید کشورهای اروپایی که از هلند گرفته تا بلژیک و ایتالیا برای قطع رفت و آمد با بریتانیا، این نگرانی و پرسش همگانی به وجود آمده که آیا مدل جهش‌یافته ویروس کرونا افزون بر مسری‌تر بودن، موجب پیدایش مدل شدیدتر بیماری کووید-۱۹ در مبتلایان می‌شود؟

گذشته از این، آیا جهش رخ داده به معنای ناکارآمدی واکسن‌های کشف شده علیه کووید – ۱۹ است؟

ویروس جدید تر کرونا

سوزان هاپکینز از جمله متخصصین فعال در مرکز بهداشت همگانی بریتانیا در مصاحبه‌ با شبکه اسکای‌نیوز بیان کرد که ویروس تازه با اسم VUI – 202012/01 دارای یک ترکیب ژنتیکی کاملا واضح و گویا است که تا کنون افزون بر بریتانیا در کشورهای دانمارک و استرالیا هم شناسایی شده است.

به گفته وی این ویروس بسیار مشابه انواع جهش یافته ویروس کروناست که وجود آن در آفریقای جنوبی و هلند هم گزارش شده است.

خانم هاپکینز توضیح داده که این مدل از ویروس کرونا برای اولین بار درسپتامبر گذشته در بدن بیماری مشاهده شد اما توالی بی نقص ژنوم آن در نوامبر یافت شد.

به گفته وی این نوع ویروس کرونا در ابتدا خصوصیت خاصی از خود نشان نداده بود و به همین علت دانشمندان آن را در زمره جهش‌های زیادی که یک ویروس به صورت معمولی انجام می دهد و بعد ها نیزممکن است از بین برود، در نظر گرفتند.

متخصص مرکز بهداشت عمومی بریتانیا ادامه داد: «اما اواخر نوامبر گذشته این مسائل برای پژوهشگران پدید آمد که چرا با وجود افزایش محدودیت‌های همگانی، سرایت ویروس کرونا در بعضی بخش ها کاهش پیدا نمی کند؛ همین فرمان موجب انجام پژوهش ها دقیق بالینی، رفتاری و اپیدمیولوژیک و انتخاب توالی ژنوم ویروس کرنا شد و مشخص شد که خوشه‌ای از مدل تازه ویروس کرونا در آن بخش ها در حال گسترش است.»

مطالب مرتبط: توصیه هایی درمورد بیماری کووید-19

 

به گفته خانم هاپکینز نتایج این پژوهش ها که ۱۸ دسامبر در اختیار دولت بریتانیا قرار گرفته، نشان می‌دهد که مدل تازه ویروس کرونا بسیار مسری‌تر شده است.

وی اضافه کرد که مدل‌سازی امپریال دانشگاه لندن امکان مقایسه میزان مسری‌تر بودن این مدل را با اشکال قبلی آماده کرد که به نظر می‌رسید، ۷۰ درصد عدم مناسبی برای بیان میزان افزایش سرعت سرایت آن باشد؛ هرچند که این سرعت در جنوب شرقی بریتانیا ۴۳ درصد و در لندن و شرق بریتانیا به ترتیب ۶۲ و ۵۹ درصد بوده است.

خانم هاپکینز خاطر نشان کرده که با توجه به عدم ارتقا معنا دار میزان مرگ و میز ناشی از بیماری کووید-۱۹ طی هفته‌های اخیر، به نظر نمی‌رسد که ویروس جدید خطرناک‌تر و یا مرگبارتر شده باشد. همینطورهنوز شواهد قطعی راجع به دشوارتر شدن معالجه و یا این که مقاومت ویروس در برابر واکسن کرونا به دست نیامده است.

 

ویروس جدید تر کرونا و مشکلات آن

ویروس کرونا و واکسن آن

وی با وجود تاکید بر این که غالبا واکسن‌ها موجب تحریک سطحی از سیستم ایمنی بدن می شوند که با مدل جهش یافته ویروس‌ها هم مقابله می‌کند، یاد آور شد که نتایج قطعی درباره ی اثر ها حقیقی ویروس مسری‌تر کرونا ظرف دو هفته آتی و به دست آمدن نتایج پژوهش ها جدید امپریال دانشگاه لندن و چندین موسسه همکار این دانشگاه معین خواهد شد.

در همین حال، یوان بِرنی، نائب رئیس مدیریت آزمایشگاه شناسایی زیست مولکولی اروپا به نشریه گاردین اظهار کرد که درصورتی که مدل تازه ویروس کرونا تأثیر متعددی بر شدت بیماری داشت، تا به امروز شواهدی راجع به آن به دست می‌آمد.

آقای برنی اضافه کرد که با وجود رشد چشمگیر سرایت ویروس، میزان بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها افزایش چشمگیری پیدا نکرده است.

وی نیز خاطر نشان کرده که واکسن‌ها در مقابل اشکال متعدد یک ویروس تست می‌شوند و فعلا دلیلی برای ناکارآمد شدن واکسن کووید-۱۹ وجود ندارد.

همینطور پروفسور کریس ویتی، مشاور ارشد دولت بریتانیا در امور بهداشت و درمان هم به شبکه اسکای نیوز گفته که در حال حاضر هیچ مدرکی مبتنی بر افزایش مرگ و میر ناشی از سرایت ویروس جدید کرونا یا این که بی‌تاثیری واکسن‌ها و درمان‌های تایید شده بر آن نیست.

فدریکو جورجی، محقق دانشگاه بولونیا که پژوهش ها خود را طی یک سال قبل بر انواع جهش یافته ویروس کرونا متمرکز کرده به نشریه ساینس دیلی گفته که درمان‌هایی فعلی بیماری کووید-۱۹، از جمله واکسن، شاید در برابر تمام گونه‌های ویروس مفید است.

این نخستین باری نیست که ویروس کرونا از زمان آغاز همه‌گیری آن دچار جهش می گردد. تاکنون دست کم هفت نوع جهش یافته این ویروس در سراسر دنیا شناسایی شده‌اند البته آن چه که مدل تازه آن را دارای اهمیت کرده، سرعت بالای سرایت آن است.

توصیه هایی در مورد بیماری کووید-19

Previous article

بیماری تالاسمی چگونه است؟

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *