نکات پزشکی

همه چیز در مورد آزمایش تروپونین خون

تصویر آزمایش تروپونین خون

برای اندازه گیری مقدار تروپونین در خون شما لازم است تا آزمایش تروپونین انجام شود. تروپونین یک نوع از پروتئین می باشد که در ماهیچه های قلب یافت می شود. در حالت نرمال تروپونین در خون افراد پیدا نمی شود.

در آن زمان که عضله های قلب آسیب می بینند، تروپونین به جریان خون فرد فرستاده می شود. بخش بیشتری از تروپونین با افزایش ضربان قلب فرد در خون آزاد می شود.

در مواردی  مقدار بالای تروپونین در خون به معنی حمله قلبی می باشد که امکان دارد اخیراً انجام شده باشد. حمله قلبی زمانی رخ می دهد که مسیر جریان خون به قلب شما مسدود شده باشد. انسداد جریان خون امکان دارد کشنده باشد. تشخیص سریع بیماری و درمان آن می تواند در نجات زندگی فرد تاثیرگذار باشد.

آزمایش تروپونین به چه علت انجام می گیرد؟

این آزمایش در بیشتر مواقع به منظور تشخیص حمله قلبی انجام می گیرد. در بعضی مواقع نیز آزمایش تروپونین را برای نظارت بر آنژین انجام می دهند؛ در هنگامی که جریان خون به قلب محدود شده و سبب درد قفسه سینه می شود. آنژین در برخی مواقع سبب حمله قلبی می شود.

علت نیاز ما به تست تروپونین چیست؟

زمانی که با علائم حمله قلبی در اورژانس بستری شده اید، به این آزمایش احتیاج پیدا می کنید. علائم آن شامل موارد زیرمی شود:

ناراحتی و درد قفسه سینه

درد در قسمت های بدن مانند کمر، بازو، فک یا گردن

مشکل در تنفس

حالت تهوع و استفراغ

احساس خستگی

حس سرگیجه

تعریق بدن

بعد از اینکه اولین آزمایش ا از شما بگیرند، به احتمال قوی طی 4 ساعت آینده دو یا چندین دفعه تست خواهید شد. این فعالت برای مشاهده تغییرات در میزان تروپونین خون شما انجام می شود.

 

عکس مراحل انجام آزمایش تروپونین

چه اتفاقی در زمان آزمایش تروپونین می افتد؟

متخصص مراقبت های بهداشتی به وسیله یک سوزن کوچک ، نمونه خون از رگ بازوی فرد می گیرد. بعد از وارد کردن سوزن، مقدار بسیار کمی از خون در لوله آزمایش یا ویال جمع خواهد شد. امکان دارد در زمان وارد شدن یا خارج کردن سوزن کمی حس سوزش کنید. به طور معمول این حس در کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

 

  • برای آمادگی در تست باید فعالیتی انجام دهیم؟

برای انجام آزمایش تروپونین دیگر نیازی به انجام کار خاصی ندارید.

  • آیا خطری برای انجام این تست وجود دارد؟

خطر بسیار کمی در انجام آزمایش خون وجود دارد. امکان دارد شما در مکانی که سوزن در آن قرار گرفته ، احساس درد جزئی یا کبودی کنید. ولی اکثرعلامت ها به سرعت از بین می رود.

  • این نتایج چه معنی ای می دهد؟

به طور طبیعی سطح تروپونین در خون بسیار پایین است. به صورتی که در بیشتر مواقع در آزمایش های خون نمی توان آنها را یافت. در زمانی که نتایج شما پس از شروع درد قفسه سینه، به مدت 12 ساعت سطح طبیعی تروپونین را نشان دهد، بسیار بعید می باشد که علامت شما بخاطر حمله قلبی ایجاد شده باشد.

اگر سطح تروپونین در خون شما کم باشد، امکان دارد به معنی آن باشد که قلب شما آسیب دیده است. در صورتی که سطح بالایی از تروپونین در چندین آزمایش و در طول زمانپیدا شود، به این معنی می باشد که شما دچار حمله قلبی شده اید.

  • از دیگر دلایل بیش از حد بالا بودن تروپونین:

نارسایی احتقانی قلب

بیماری کلیوی

لخته خون در ریه ها

اگر در خصوص تیجه آزمایش خود سؤالی دارید ، بهتر است با پزشک خود حرف بزنید.

علت جوش زدن قبل و در دوران پریودی چیست؟❓

Previous article

12 غذا برای متعادل سازی PH بدن

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *