بهداشت

استفراغ کودک و نوزادان نشانه چیست؟ +راه های درمان

استفراغ کودک و نوزاد

طبیعی است که گه گاه نوزادان و کودک ها استفراغ نمایند . در عمده موردها , بیشتر از یک تا دو روز طول نخواهد کشید و علامتی از جدی بودن نمی‌باشد . ولی در پاره‌اي مواقع مي تواند نماد يك مشكل جدی باشد .
استفراغ در کودک ها و نوزادان :

طبیعی است که بعضی اوقات نوزادان و کودک ها استفراغ نمایند . در اکثر موردها , بیشتر از یک تا دو روز طول نخواهد کشید و علامتی از جدی بودن نمیباشد .

شایعترین علت استفراغ در کودک ها و نوزادان , گاستروانتریت است . این یک عفونت روده است که معمولاً به وسیله ویروس یا این که باکتری تولید می شود و این سبب اسهال هم می شود . نشانه ها احتمال دارد ناخوشایند باشد ولی بچه شما معمولاً بعداز چندین روز حس بهتری پیدا می نماید .

 

با این وجود , استفراغ مداوم می‌تواند بعضی وقتها منجر شود بچه شما به شدت در گیر کمبود آب بدن شود و بعضی اوقات قادر است علامتی از جدی تر شدن مثل مننژیت باشد .

درین صفحه , در صورت ادامه استفراغ فرزندتان , چه کاری می بایست صورت پذیرد و بعضی از عارضه ها عمده استفراغ در کودک ها و نوزادان را شرح میدهد .

چه کاری انجام دهیم؟

در حالتی‌که فرزند شما استفراغ می نماید , می بایست مراقب آن‌ها باشید . به غریزه خویش اعتماد نمایید و در صورت نگرانی فوراً با پزشک خویش تماس حاصل نمایید .

در شرایطی‌که علت استفراغ طفل صرفا یک اشکال شکم است , بچه شما هنوز نیز می بایست اشتهای خوراک میل کردن داشته باشد , بازی نماید و خود عادی وی باشد . در این صورت , آنان را به صورت عادی تغذیه فرمایید و آب میوه های منظم را به آنان سفارش دهید .

 

البته در صورتیکه آن ها به نظر نمی‌رسد مانند همیشه باشند – مثلا , در شرایطی‌که آنان بیحال , کم تحریک می باشند – امکان دارد به شدت مریض باشند , به این ترتیب شما می بایست فوراً به دکتر معالج رجوع‌کنید .

 

چه موقع به پزشک معالج مراجعه کنید؟

• طفل شما به صورت مکرر استفراغ می نماید و قادر به نگه داشتن مایعات نمی باشد .

• می‌پندارید که آنان خشک می‌باشند – علامتها فقدان آب تن میتواند دربرگیرنده کم آبی دهن , گریه فارغ از اشک , ادرار کردن کمتر و خواب آلودگی باشد .

• استفراغ آنان سبز است یا این که دربردارنده خون است .

• آنان بیش تر از یک یا این که دو روز استفراغ کرده اند .

• چنانچه فرزند استفراغ می نماید و به درد ناگهانی و شدید شکمی در گیر شده , یا این که بیحال است به نزدیکترین مریض خانه و اورژانس خویش مراجعه‌نمایید .

• در صورت استفراغ و سردرد , گردن سفت و بثورات , سریعاً با آمبولانس تماس حاصل نمایید یا این که فوراً به نزدیکترین بیمار ستان بروید .

معالجه خانگی استفراغ کودک ها

در بیشتر موردها , میتوانید بچه خویش را با خیال و خاطر آسان در منزل معالجه نمائید . مهم ترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که برای خودداری از نبود آب بدن , مایعات به وی بدهید .

در حالتی‌که نوزاد شما استفراغ می نماید , شیر مامان را ادامه دهید . در شرایطی که به نظر می‌رسد خشک میباشند , به مایعات مازاد احتیاج دارا‌هستند . از دکتر یا این که داروساز خویش بپرسید که آیا شما می بایست محلول ریدراتاسیون دهانی به بچه خود بدهید .

 

محلول rehydration خوراکی یک پودر ویژه ای است که شما آن را به یک آب میوه تبدیل می‌کنید . این ماده دربردارنده شکر و نمک برای جایگزینی آب و نمکی است که از روش استفراغ و اسهال از میان می‌روند .

 

كودكانی كه استفراغ می كنند , بايد غذاهای مایع مصرف نمایند . از نوشیدنی و آب میوه های گازدار دوری کنید تاوقتی‌که حس بهتری پیدا نمایند . درصورتی که آن‌ها خشک نیستند و اشتهای خویش را از دست نداده اند , خوب است که بچه شما به صورت معمولی غذاهای جامد بخورد .

 

در شرایطی که نگران کمبود آب میباشید , با دکتر معالج خویش صحبت نمایید . آن‌ها امکان دارد یک راه‌حل برای هیدراتاسیون تن را برای فرزند شما پیشنهاد نمایند .

در صورتی فرزند شما اسهال دارااست و استفراغ می نماید , تا 48 ساعت بعداز آخرین اسهال یا این که استفراغ , نباید به مدرسه مراجعه نماید .

 

استفراغ کودک و درمان خانگی آن

 

علل استفراغ در کودک ها :

تنی چند از عوارض احتمالی استفراغ در کودک ها موجود است که در پایین توضیح داده شده‌است .

گاستروانتریت :

گاستروانتریت یک عفونت روده است . این یک علت شایع استفراغ در کودک ها است و معمولاً چندین روز طول میکشد .

 

حساسیت غذایی :

حساسیت غذایی میتواند سبب ایجاد استفراغ در کودک ها شود , همینطور نشانه ها دیگری نظیر بثورات پوستی ارتقاء یافته , قرمز‌رنگ , خارش دار ( کهیر ) و تورم صورت , اطراف چشم , لب , زبان یا این که سقف دهن تولید می شود .

در شرایطی که می پندارید فرزند شما امکان دارد حساسیت غذایی داشته باشد , مراقب غذاهایی باشید که احتمال دارد استفراغ را به همراه داشته باشد و برای تشخیص به دکتر معالج مراجعه‌نمایید .

بقیه عفونت ها :

استفراغ بعضی اوقات می‌تواند علامتی از عفونت غیر از دستگاه گوارش مثل عفونت ادراری ( UTI ) , عفونت گوش میانی , ذات الریه یا این که مننژیت باشد .

در صورت استفراغ و تجربه نشانه ها اضافی عفونت مثل درجه حرارت بالا ( تب ) و تحریک پذیری , با دکتر فرزند خویش تماس حاصل نمایید .

 

آپاندیسیت :

آپاندیسیت تورم دردناک آپاندیس است , یک کیسه انگشت مانند که به روده بزرگ وصل شده‌است . این منجر درد شدید شکمی می شود که به مرور زمان بدتر می شود .

در شرایطی که فرزند شما دارنده درد شکمی است که کم کم بدتر می شود , با دکتر معالج خویش تماس حاصل نمایید . درصورتی که درد دارید که به‌سرعت حاد تر می شود و در سراسر شکم آن‌ها پخش می شود , با آمبولانس تماس حاصل نمایید .

در بیشتر موردها آپاندیسیت , آپاندیس می بایست در اسرع وقت جراحی برداشته شود .

 

سموم :

بلعیدن سموم اتفاقی است که قادر است سبب استفراغ فرزند شما شود . در صورتیکه فکر می‌کنید این مسئله است , فوراً به پزشک معالج رجوع کنید .

علل استفراغ در نوزادان :

استفراغ خردسال ها پایین دو سال مشتمل بر :

گاستروانتریت

حساسیت غذایی یا این که عدم تحمل شیر

ریفلاکس معده و روده – که در آن محتویات معده از گلو فرار می نمایند

شکاف فراوان بزرگ در شیر بطری , که منجر می شود بچه شما شیر بیش تر از حد بلع نماید

تنگی پیلور مادرزادی

فتق خفه شده – طفل شما مرتباً استفراغ می نماید و گریه می نماید که گویی درد زیادی داراست .

HIV یا ایدز؟ تفاوت مبتلایان به ویروس HIV و ایدز در چیست؟

Previous article

شربت تئوفیلین جی چه عوارض و کاربردی دارد؟

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

More in بهداشت