بهداشت

دل درد بارداری با دل درد زمان پریودی چه تفاوتی دارد؟

دل درد بارداری

سندرم پیش از پریودی سبب علامت های متعددی می شود که شباهت هایی با علائم اولیه و دل درد بارداری دارد. در نتیجه، بعضی از بانوان در تشخیص باردار بودن یا شروع دوره آنها به مشکل برمیخورند.

علامت های هر دو سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و بارداری می تواند از یک فرد با فرد دیگری متفاوت باشد؛ با این حال اغلب شامل حساسیت به سینه ، دل درد و تغییر در اخلاق و رفتار می شوند.

در این مقاله، ما علائم PMS را با علائم اولیه بارداری مقایسه می کنیم و تفاوت های بین این دو را بررسی می کنیم.

 

علامت های مشترک و شبیه به هم PMS و بارداری:

علامت های مشترک PMS و بارداری شامل این موارد است:

  • تغییرات در اخلاق و رفتار

احساس تحریک پذیری، استرس و اظطراب، ناراحتی و غم بی مورد و یا داشتن حس گریه، هم در اول بارداری و هم در روزهای منتهی شده  به یک دوره مشترک است. این علامت های سندرم قبل از پریودی معمولاً با شروع شدن قاعدگی شما از بین خواهد رفت. اما در صورتی که تغییرات خلق و خوی ادامه پیدا کند و فرد دیگر پریود نشود ، امکان دارد که نشان دهنده بارداری باشد.

حس مداوم غم و ناراحتی امکان دارد نشانه افسردگی باشد. اگر تغییر خلق و خوی 2 هفته یا بیشتر طول بکشد حتما به دکتر مراجعه فرمایید. حدودا 10 درصد از زنان باردار در سراسر جهان  وضعیت سلامت روان را تجربه خواهند کرد که شایع ترین نوع آن افسردگی می باشد.

 

  • یبوست

تغییرات هورمونی یکی از شایع ترین علل یبوست در زنان می باشد. نوسانات می توانند حرکت های روده را کند کنند. پژوهش ها نشان از آن دارد که  یبوست تا 38 درصد از بانوان در زمان بارداری را تحت تأثیر خود قرار می دهد. ولی بسیاری از بانوان در زمان قبل از دوره پریودشان مبتلا به یبوست می شوند.

خانم های باردار به احتمال زیادی در دو یا سه ماهه اول بارداری یبوست خواهند داشت. این در حالی است که خانمهایی که از مشکلات روده مربوط به PMS رنج می برند ، به طور معمول بعد از آغاز دوره خود، بهبود پیدا می کنند.

 

  • احساس درد و حساسیت به پستان

تغییرات در پستان یک علامت بسیار شایع در سندرم پیش از قاعدگی و اول های حاملگی است. این تغییر ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد پستان

حساسیت پستان

تورم پستان

سنگین شدن پستان

برآمدگی بافت سینه ها

شدت این علائم در هریک از افراد تفاوت دارد.

 

با این وجود، افرادی که مبتلا به PMS هستند، علامت های مربوط به پستان به طور معمول مهمترین مقدار پیش از دوره پریودی است و در طول دوره یا تا پایان دوره بهبود می یابند.

در اول های بارداری، امکان دارد که سینه ها حساس شده و اغلب سنگین تر می شوند. بخش های اطراف نوک پستان امکان دارد که دچار سوزش و خارش بشود. در بعضی از بانوان  در نزدیکی قسمت سینه ها رگه های آبی قابل ملاحظه ای ایجاد و دیده می شود.

نشانه های حساسیت سینه ها در زمان بارداری 1 یا 2 هفته بعد از زمان بارداری شروع می شود و امکان دارد تا هنگام زایمان ادامه پیداکند.

 

دل درد بارداری چه تفاوتی با دل درد پریودی

 

  • احساس خستگی

هورمون پروژسترون پیش از پریودی سبب خستگی و کوفتگی خواهد شد. احساس خستگی معمولاً بعد از آغاز پریود از بین خواهد رفت. برای خانم هایی که دوره های سنگین تری دارند ، احساس خستگی بیشتر از حد در هنگام دوره پریود می تواند ادامه پیدا کند. همچنین امکان دارد که نشانه کم خونی و فقر آهن باشد.

 

خستگی هم از علامت های شایع اوایل بارداری محسوب می شود. احساس خستگی به طور معمول در طول سه ماهه اول حاملگی ادامه پیدا می کند و بعضی از خانم ها تا 9 ماه کامل احساس خستگی می کنند. سخت خوابیدن و تکرر ادرار شبانه می تواند خستگی دوران بارداری را بدتر کند.

 

  • خونریزی یا لکه بینی

لکه بینی یا خونریزی امکان دارد در اوایل بارداری اتفاق بیوفتد. این خونریزی لانه گزینی نام گذاری می شود و به طور معمول 10-14 روز بعد از لقاح رخ می دهد. تعداد زیادی از بانوان خونریزی لانه گزینی را تجربه نخواهند کرد. امکان دارد برخی از بانوان متوجه آن نشوند خونریزی لانه گزینی خیلی سبک تر از پریودی است.

PMS به طور معمولی سبب لکه بینی نخواهد شد ، اگرچه می تواند یک دوره در روز اول بسیار سبک باشد. به طور معمول خونریزی پریودی 4 یا 5 روز به طول می انجامد و سبب از بین رفتن خون قابل توجه تر از لکه می شود.

 

  • دل درد

دل درد در هر دو PMS و اول های بارداری شایع شده است. دل درد اول های بارداری مشابه دل درد قاعدگی می باشد ، اما امکان دارد در پایین معده ساخته شود.

این دل دردها امکان دارد هفته ها و یا ماه ها در زمان بارداری ادامه پیدا کند ، یکی از علت های آن کاشت جنین و کشش رحم است.

 

  • سردرد و درد کمر

تغییرات هورمونی می تواند سبب بروز سردرد و کمردرد در دوران اولیه بارداری و پیش از پریودی شود. سردرد امکان دارد از نشانه های حاملگی باشد، اما در بسیاری از زنان  قبل از زمان قاعدگی، سردرد یا میگرن را تجربه خواهند کرد.

 

  • تغییر اشتها

تغییر هورمون ها امکان دارد سبب شود که بانوان قبل از قاعدگی ، میل به غذاهای شیرین پیدا کنند. افزایش اشتها و هوس های غذایی علامت های شایع حاملگی است اما با سندرم پیش از حاملگی هم می تواند اتفاق بیوفتد.

بسیاری از افرادی که به سندرم پیش از حاملگی مبتلا هستند، افزایش اشتها و هوس غذاهای شیرین، چرب یا غذاهای غنی شده از کربوهیدرات را تجربه خواهند کرد. به احتمال قوی تغییرات در هورمونهای استروژن و پروژسترون قبل از یک دوره تأثیر می گذارد.

تحقیقات نشان از آن دارد که 50 تا 90 درصد از خانم های باردار در ایالات متحده هوس غذایی دارند.

تعداد زیادی غذاهای خاص را هوس می کنند و نسبت به دیگر بانوان باردار مضطرب تر هستند و حس چشایی و بویایی آنها بسیار ناخوشایند است.

بعضی از خانم های حامله تمایل زیادی به اقلام غیر غذایی مثل یخ یا خاک دارند.

 

تفاوت دل درد بارداری با پریودی:

دل درد لانه گزینی مثل دل دردهای پریودی یا قاعدگی نیست.

• دل درد قاعدگی در مدت زمان دوره ای اتفاق می افتد ، که به طور تقریبی هر 28 روز یک بار اتفاق خواهد افتاد ، تا هنگامی که هیچ حاملگی وجود نداشته باشد.

• دل درد قاعدگی زمانی رخ می دهد که رحم برای بیرون کشیدن پوشش آن منقبض شود. موادی با نام پروستاگلاندین ها سبب انقباض عضلات رحم میشوند. پروستاگلاندین ها معمولا همراه اب با درد و التهاب می باشند . این روند امکان دارد که باعث درد شود.

• همه افراد در زمان کاشت دردی احساس نمی کنند. برای افرادی که اینکار را انجام می دهند ، دل درد ممکن است خفیف یا شاید هم متوسط ​​باشد. برخی از افراد این احساس را به این شکل توصیف می کنند:

لگد زدن

کشیدن

حس سوزن سوزن شدن

این می تواند به تمایز آن از دل درد قاعدگی کمک کند.

• داشتن دل درد بسیار شدید در هنگام کاشت غیر معمولی می باشد. به همین علت هر کسی که تجربه گرفتگی دردناک بین دوره ها را تجربه خواهد کرد، باید توسط دکتر معالج معاینه شود.

• بعضی از افراد ممکن است از خونریزی سبک یا لکه بینی با دل درد لانه گزینی همراه باشند. این خونریزی را لانه گزینی می نامند و نسبت به یک دوره معمولی سبک تر است.

چه چیزهایی باعث دل درد در بارداری خواهد شد؟

به طور معمول دل درد همراه با بزرگ شدن رحم ایجاد خواه شد و سبب کشیدگی رباط ها و ماهیچه ها می شود. ممکن است که هنگام عطسه، تغییر موقعیت و یا سرفه، بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در زمان سه ماهه دوم ، یک علل شایع دل درد ممکن است درد رباط گرد باشد. رباط گرد به صورت عضله ای است و رحم را پشتیبانی می کند. هنگامی که کشش پیدا می کند، امکان دارد شما یک درد تیز و شدید، ضربان دار یا درد کسل کننده در قسمت تحتانی شکم خود احساس خواهید کرد.

دل دردی که به صورت جزئی می باشد و هر از گاهی رخ می دهد احتمالاً مسئله ای برای نگرانی در موردش نیست.

 

چه زمانی لازم است تا به پزشک مراجعه کنید؟

زنانی که فکر می کنند باردار هستند ، حتما بایستی آزمایش بارداری خانگی را انجام بدهند. اگر که نتایج مثبت است ، برای تأیید حاملگی با دکتر معالج  ملاقات کنید و مراحله های بعدی را برنامه ریزی کنید.

اگر که آزمایش منفی است ، ولی در مدت زمان 1 یا 2 هفته ، هیچ دوره ای رخ نداد ، باز هم مراجعه به دکتر ایده بسیار خوبی است.

دکتر می تواند به تشخیص علت یک قاعدگی دیررس یا از دست رفته کمک شایانی کند و گزینه های درمانی را به خوبی توصیه کند. همچنین دکتر می تواند نگرانی های مربوط به نشانه های غیر معمول را برطرف سازند.

تامین کلاژن مورد نیاز بدن با مواد غذایی طبیعی و ارگانیک

Previous article

پوسیدگی دندان | با این روش ها سلامت دندان خود را تضمین کنید!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

More in بهداشت