تغذیه سالم

جلوگیری از ابتلا به سرطان + رابطه مستقیم مواد غذایی با سرطان

سرطان و رابطه مستقیم ان با مواد غذایی

ما می‌دانیم که رژیم غذایی یکی عامل ها حیاتی تاثیرگذار در خطر ابتلا به سرطان به حساب آورده می شود . اما محققان بر این باورند که می توان از خطر ابتلا به 30 درصد از تمام سرطان ها از روش تغذیه پیشگیری کنند.

 

نتیجه ها پژوهش های بخش اعظمی میتوانند به شما در تشخیص عادات تغذیه ای غیرمناسب که به سرطان باعث می‌شوند , یاری نمایند . بر اساس مطالعات  بعضی مواد غذایی با کاهش خطر ابتلا به سرطان گره خورده اند. برخی از این مواد عبارتند از توت فرنگی , گوجه فرنگی , و سبزیجات چلیپایی. درمقابل , بعضا مواد غذایی نظیر گوشت های فرآوری شده خطر ابتلا به سرطان را ارتقاء می دهند . بعضی از رژیم های غذایی با کاهش خطر ابتلا به سرطان گره خورده اند.  رژیم مدیترانه ای یکی بهترین مثال ها برای این نوع رژیم ها به حساب می آید.

ولی درصورتی که تهیه و تنظیم فهرستی از هر ماده غذایی مربوط به سرطان دلهره آور به نظر میرسد , شیوه موءثر دیگری برای پیگیری کردن یک رژیم غذایی ضد سرطان موجود است که تراکم انرژی هر چیز مو جود در ظرف غذا شما‌را در نظر می‌گیرد .

مواد غذایی با تراکم انرژی پایین بهترین گزینه در برابر بیماری سرطان

تراکم انرژی مقیاسی از اندازه کالری های مو جود در هر گرم از غذای شما است . در شرایطی که گیج کننده به نظر می‌رسد این دسته آن را مد نظر قرار دهید . . .

غذاهایی که دربردارنده کالری متعددی در هر لقمه می باشند , البته چندان مغذی محسوب نمیشوند ( نظیر پیتزا , سیب زمینی سرخ شده , بستنی , غیره ) مواد غذایی با تراکم انرژی بالا بوده , درصورتی که غذاهایی با محتوای مواد مفید فراوان در هر لقمه و کالری کم ( نظیر صیفی جات , میوه ها , لوبیاها , غیره ) مواد غذایی با تراکم انرژی پایین می‌باشند .

 

تعریف ساده تر برای این مورد: مواد غذایی با تراکم انرژی بالا به طور معمول غذاهای فرآوری شده می‌باشند. از ان طرف مواد غذایی با تراکم انرژی کم اکثرا مواد غذایی کاملی میباشند . تراکم انرژی غذای شما قادر است بر خطر ابتلا به سرطان تاثیرگذار باشد .

 

دانشمندان دانش کده آریزونا جدیدا مطالعه ای را در قضیه چگونگی تاثیر مصرف مواد غذایی با تراکم انرژی بالابر خطر سرطان در زنان یائسه انجام داده و متوجه شدند که خطر سرطان تا 10 درصد ارتقاء مییابد . درصورتی که 10 درصد ممکن است چندان زیاد به نظر نرسد , البته وقتی که مسئله سرطان مطرح می شود , کمترین مقادیر که خطر ابتلا بدین بیماری را کاهش می دهند , حیاتی می‌باشند .

 

مواد غذایی ضد سرطان را بهتر بشناسید

 

دانشمندان طی این مطالعه که تجزیه و ارزیابی داده های 90 هزار زن یائسه در دستور فعالیت ان قرار داشت , متوجه شدند آنهایی که مواد غذایی با تراکم انرژی بالای بیشتری مصرف کرده اند 10 درصد احتمال بیشتری دارااست به سرطان مربوط به چاقی , نظیر سرطان سینه , سرطان لوزالمعده , سرطان آندومتر , سرطان کبد , سرطان معده , غیره در گیر شوند .

 

در دید نخست , احتمال دارد تصور کنید که منطقی به نظر میرسد , چون اشخاصی که مواد غذایی با تراکم انرژی بالا مصرف می نمایند , احتمال بیشتری دارااست بیشتر وزن داشته یا این که تپل باشند . البته بایستی به‌این نکته اعتنا داشت که خطر ارتقا یافته سرطان با وزن در رابطه نبوده است و این وضعیت فقط برای زنانی با وزن معمولی که مواد غذایی با تراکم انرژی بالای بسیاری مصرف کرده بودند , صدق می‌کرد .

 

از این رو , شما الزاما نباید دارنده اضافه وزن باشید تا در معرض خطر سرطان های مربوط به چاقی قرار بگیرید , بلکه صرفا بایستی یک رژیم غذایی ضعیف را دنبال فرمائید . این رژیم غذایی سبب عدم تعادل های متابولیک که خطر فراتر ابتلا به سرطان را در‌پی دارااست . دستکم , این چیزی است که محققان به آن مشکوک می‌باشند .

بهترین کار پیروی از یک رژیم غذایی با تراکم انرژی پایین
در صورتی قصد دارید یک رژیم غذایی با تراکم انرژی زیر را برنامه ریزی نمایید , در اینجا بعضا از شایسته ترین آیتم ها که به صورت منظم می بایست مصرف شوند , مطرح شده شده اند :

صیفیجات برگدار تیره

مارچوبه

لوبیا سبز

بروکلی

کدو سبز

هویج

گوجه فرنگی

قارچ
خیار

فلفل دلمه ای

تربچه

میوه های خانواده مرکبات

ملون ها

توت ها

انگورها

سوپ های بر پایه ی آب گوشت

ماهی

سینه مرغ یا این که بوقلمون

لبنیات کم چرب

حبوبات

برنج قهوه ای

گندم کامل

جو دوسر

 

خودداری مستمر از مصرف مواد غذایی فرآوری شده با تراکم انرژی بالا میتواند طاقت فرسا باشد . بعضی وقت ها احتمال دارد از میل کردن یک تکه پیزا یا این که کمی بستنی لذت ببرید . در صورتیکه این مدل است , تلاش نمائید از قانون 80/20 پیروی نمایید که به معنای مصرف مواد غذایی کامل در 80 درصد مواقع و مصرف غذاهای کم ارزش در باقی مواقع است .

همچنین , زمانی که عادات خوراک میل کردن کمتر سالم را دنبال میکنید , بعداز خوشگذرانی خویش نوشیدن یک فنجان چای سبز را فراموش نکنید . مطالعه ای تازه نشان داده است که‌این عمل میتواند کمی از اثرات منفی غذا میل کردن ناسالم , نظیر مغز مه آلود و مقاومت به انسولین , را خنثی سازد .

ویروس کرونا چه تاثیری در تولد نوزادان می گذارد؟

Previous article

8 نشانه بسیار ترسناک در مورد لخته شدن خون بدن

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *