اخبار پزشکی

ویروس کرونا چه تاثیری در تولد نوزادان می گذارد؟

تولد نوزادان در زمان ویروس کرونا

براساس ادعا پژوهشگران انگلیسی استرس مزمن ناشی از پاندمی ( کووید – ۱۹)  به به دنیا آمدن نسلی از نوزادان باعث میگردد که کوچک‌تر به دنیا بایند .
براساس گزارش که دیلی‌میل منتشر کرده است , دانشمندان دانش گاه لافبورو ( Loughborough ) انگلیس هشت مطالعه را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده اند. در این مطالعات بیش تر از هشت هزار و دویست مادر حامله و بیش تر از یک میلیون بچه حضور داشته اند.

یافته‌ها حاکی از آن بود که که استرس در دوران بارداری رابطه بسیار مستقیمی با کاهش وزن نوزادان به هنگام متولد شدن داراست . چنین کاهش وزنی , در وزن کمتر از ۲ . ۲۶ کیلوگرم برای یک نوزاد 9 ماهه تعریف میشود .

این‌که نوزاد کوچک متولد شود , باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت میشود . چون این خلل با مشکلاتی چون کارایی ضعیف در مدرسه , اضافه وزنی در بزرگسالی و مرگ زودرس همراه میگردد .

 

ویروس کرونا و تولد نوزادان در این زمان

 

دوران بارداری به خودی خویش استرس‌زا است . نگرانی درخصوص پول , امنیت شغلی , حمایت از خردسال ها در منزل و یا این که مساله خانوادگی همه می توانند به پیدایش ( استرس مزمن ( باعث شوند و توقع میرود که‌این استرس در نتیجه شیوع کروناویروس بدتر هم شود .

پژوهشگران همچنین به معضل مالی سال ۲۰۰۸ میلادی که در اسپانیا رخ داده بود اشاره کردند. این مشکل سبب ساز شد تا در آن دوره تولد نوزادان با وزن کم دو درصد ارتقاء یابد .

دهه‌هاست که تاثیرات ناشی از استرس مزمن احساسی به وسیله محققان مورد ارزیابی قرار گرفته است .

در مقاله‌ای که در روزنامه ( Human Biology ( آمده , بیان شده که احتمال دارد کروناویروس یک مادر خوشحال و بشاش را به مادری نگران همراه با حس ترس تبدیل نماید .

مبنی بر این یافته‌ها , دو نسل یا این که بیشتر طول می کشد تا دانشمندان دقیقا متوجه شوند کرونا به چه شکل روی به دنیاآمدن نوزادان تاثیر میگذارد .

یک کدام از فرضیه‌های این مطالعه نشان از ارتقا جهانی استرس عاطفی مادرها و کاهش وزن نوزادان هنگام به دنیا آمدن داراست .

در مالعه ای که در سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شده بود، سطح هورمون استرس در بزاق ۴۸۸ مادر در کشور فیلیپین را اندازه گیری کرده بودند.

نتیجه ها حاکی از آن بود که مادرانی که سطح هورمون کورتیزول در آنها بیشتر بوده , پسرانی با وزن کمتر به دنیا آوردند . البته نوزادان دختر خیلی تحت تاثیر قرار نگرفتند .

 

بری بوگین ( Barry Bogin ) محقق پروژه از دانش گاه  لافبورو در گزارش خویش بیان کرد که استرس مزمن می تواند سبب ساز ایجاد تغییرات بیولوژیکی در تن , تغییر‌و تحول مرحله هورمون و رفتار سلولی شود .

استرس مادر و تاثیر آن روی نوزاد هم امکان دارد ناشی از رفتارهای غیرمستقیم مثل رژیم غذایی ضعیف , رفتارهای اعتیادآور مثل مصرف دخانیات , و عدم مراجعه به پزشک معالج قبل از میلاد نوزاد باشد .

پژوهشگران گفتند که واهمه ناشی از پاندمی ( کووید – ۱۹ ( کل جامعه را فرا گرفته و مادرها حامله هم در معرض این هراس و آسیب‌های ناشی از آن میباشند .

نتیجه ها این پژوهش در شماره آینده خبر نامه ( American Journal of Human Biology ( منتشر خواهد شد .

از مصرف برنج پخته مانده جدا خودداری کنید! + ضررهای آن

Previous article

جلوگیری از ابتلا به سرطان + رابطه مستقیم مواد غذایی با سرطان

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *