تغذیه سالم

از مصرف برنج پخته مانده جدا خودداری کنید! + ضررهای آن

برنج پخته شده را دوباره مصرف نکنید

اگر از اشخاصی می باشید که برنج زیادی درست می‌کنید و هربار برنج میماند و برنج پخته باقی مانده را در وعده ی بعدی مصرف میکنید , مسلما این مقاله را بخوانید .

هیچوقت برنج پخته ما‌نده را مصرف نکنید!

غذای باقی‌مانده در سرسفره های ایرانیان از اتفاقات متداول است که به دلایل متفاوتی ممکن است خوراک باقی بماند که از عارضه ها اساسی آن می شود به عادت بانوان اهل ایران به زیاد پختن غذا اشاره نمود . از آنجایی که برنج از مواد غذایی مهم سفره های ما ایرانیان به شما می‌رود اتفاق ماندن طعام بر سر برنج نیز میاید و بسیاری از اشخاص برنج باقی‌مانده را نگه می دارا هستند و در وعده ی بعدی مصرف می نمایند . مصرف برنج پخته باقیمانده غلط بزرگی است که ممکن است خطرها جبران ناپذیری را ایجاد نمایند به همین بهانه پژوهشگران توصیه میکنند که هیچوقت برنج پخته باقی‌مانده را مصرف نکنید!

می بایست توجه داشت که هیچ گاه نباید برنج پخته شده که در فضای آزاد به بازه زمانی چند ساعت ما‌نده است را مصرف کرد به این دلیل که در برنج ما‌نده , باکتری به اسم ( باسیلوس سرئوس ( رویش می نماید که خطرناک است .

مواد سمی که از این باکتری حاصل می شود سبب گرفتگی عضله‌ها و اسهال و تهوع شدید می شود .

 

مضرات برنج پخته ما‌نده

آشنایی با باکتری خطرناک باسیلوس سرئوس در برنج پخته ما‌نده

مسمومیت غذایی باسیلوس سرئوس یک تعریف کلی است همینطور دو مدل مشخص و معلوم از اشکال بیماری ایجاد شده به وسیله دو متابولیت معین ایجاد میشود .

آن دسته از این بیماری که به صورت اسهال است به وسیله ی پروتئینی با وزن مولکولی بالا تولید می شود؛  در حالیکه بنظر میرسد نوع و دسته استفراغ آور بیماری به وسیله پپتید مقاوم به حرارت با وزن مولکولی کم تولید می شود .

برنج پخته مصرف نکنید

** فضای سبز بیماری :

علامت های این بیماری ایجاد شده به وسیله باسیلوس سرئوس اسهالی است و مسمومیت غذایی حاصل از آن , شبیه علامت های مسمومیت غذایی کلستریدیوم پرفریژینس میباشد .

او‌لین علائم , اسهال آبکی , دردهای ماهیچه ای شکمی , و درد حاصله بمدت 15 – 6 ساعت بعد از مصرف غذای کثیف می‌باشد .

استفراغ امکان دارد همراه با اسهال باشد . ولی استفراغ نسبتا شایع تر است . در بیشتر مواقع علائم در بازه زمانی 24 ساعت بروز می نماید . مدل تهوع آور مسمومیت غذایی به یاری علامت های تهوع و استفراغ طی زمان 0 . 5 تا 6 ساعت بعد از مصرف غذای کثیف , شناسایی میشود .

همینطور درد عضله‌ها شکمی و گرفتگی آن و یا این که اسهال ممکن است صورت دهد . طول دوره ی علامت های بیماری کمتر از 24 ساعت است . علامت های این مسمومیت غذایی به موازات مسمومیت های غذایی ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس است . بعضی از زیر دسته های باسیلوس سویتیلیس و باسیلوس لیشنی فرمیس از گوشت مرغ و گوسفند پدید آورنده ی مسمومیت غذایی جدا شده‌است .

 

باکتری زیان آور در برنج پخته مانده

این ارگانیسم ها ثابت کننده ی ایجاد سموم بسیار مقاوم به حرارت می‌باشند. امکان دارد که آن شبیه سم تهوع زای مشابه باسیلوس سرئوس باشد .

حضور خیل عظیم باسیلوس سرئوس ( بیشتر از 10 به توان 6 ارگانیسم بر گرم ) در طعام , نشان دهنده ی رشد فعال ارگانیسم ها در وصال آن به مرز خطر آفرینی برای تندستی میباشد .

** تشخیص نشانه ها بیماری در بشر :

گزینش باسیلوس سرئوس به وسیله ی یک محلول شناساگر در یک ماده ی غذایی مستلزم :

1 . جزء‌جزء‌کردن اشکال مشابه سروتیپی از غذاهای مشکوک یا این که مدفوع یا این که استفراغ مریض

2 . تجزیه تعداد متعددی از سروتیپ های شناخته شده ی باسیلوس سرئوس که موجب بیماری های غذایی می گردند و تجزیه آن‌ها از مدفوع , استفراغ و یا این که هوای آلوده و کثیف .

3 . تجزیه باسیلوس سرئوس از غذاهای مشکوک و گزینش اندازه انتروتوکسین زایی آن به یاری آزمایش سرمی ( سم مولد اسهال ) یا این که آزمایش بیولوژیکی ( اسهال و استفراغ ) میباشد .

سریع ترین شیوه اولیه ی آشنایی علامت های شکل استفراغ آور بیماری , همراه ساختن آن با بعضی غذاهای شاهد که اکثر زمان ها برای تشخیص نشانه های این گونه مسمومیت غذایی کافی است , میباشد .

 

** غذاهای وابسته :

اشکال زیادی از غذاها دربرگیرنده گوشت ها , شیر , صیفی جات و ماهی با دسته ی اسهالی مسمومست غذایی در رابطه می باشند .

برو گونه ی تهوع آور مسمومیت به صورت عمومی با محصول ها برنج در رابطه است . در هر حال بقیه محصول ها نشاسته ای مانند سیب زمینی , اسپاگتی و اشکال پنیر هم با این مدل مسمومیت در رابطه می‌باشند .

جلوگیری از پوسیدگی دندان به وسیله نانو ذرات | اختراع جدید پژوهشگران

Previous article

ویروس کرونا چه تاثیری در تولد نوزادان می گذارد؟

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *