اخبار پزشکی

جلوگیری از پوسیدگی دندان به وسیله نانو ذرات | اختراع جدید پژوهشگران

نانو ذرات ها به کمک دندان ها

به گزارش نیواطلس , اگر چه پوسیدگی دندان توسط باکتری ها بوجود می‌آید البته کشتن تمام باکترهای مو جود در دهن ایده جالبی نیست چون بعضی از آن ها به هضم طعام یاری می نمایند و سودمند می باشند . در همین راستا پژوهشگران یک پوشش از نانو ذرات اختراع کرده اند که در آینده فارغ از آسیب به باکتری ها از پوسیدگی در دندان ها خودداری می نماید .

پوسیدگی وقتی اتفاق می افتد که باکتری های زیان آور نظیر Streptococcus mutans تکثیر می شود و یک لایه زیستی ( یا این که پلاک ) روی دندان بوجود میاورند . در‌این پروسه باکتری نام برده اسیدهایی ایجاد می نماید که مینای دندان را حل می نماید .

قبلا متخصصین از موادی مثل اکسید روی , اکسید مس و نقره برای از بین بردن این میکروب ها به کارگیری کردند ولی متاسفانه این مواد باکتری های اثر گذار را هم نابود می نمایند .

اختراع نانو ذرات ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

اکنون گروهی از دانشمندان دانشکده ایلینوی بر متوقف کردن مراحل ساخت لایه به وسیله میکروب ها فارغ از آسیب رساندن به آن ها تمرکز کرده اند .

نانو ذرات تاثیرات فوق العاده

بررسی هایی برای تاثیر نانو ذرات تکیل شده از اکسید سریم به رهبری دکتر معالج راسل پیزاونتو انجام گرفته است.

پژوهش ها گذشته نشان داده بود چنین ذراتی از ایجاد لایه ذکر شده دوری نمیکند و در بعضی موردها چه بسا آن را بیشتر می نماید . همچنین دانشمندان دانش کده ایلینوی می دانستند که خصوصیت های نانو ذرات اکسید سریم به صورت کلی با اعتنا و توجه به شیوه ساخت آنان انتخاب می شود . در همین راستا آن ها نانو ذرات اکسید سریم را با شیوه ای مختلف و از حل کردن سریک آمونیوم نیترات یا این که نمک های سولفات در آب ساختند .
طی پژوهش در صفحات پلی استیرن یک واسطه رشد دربردارنده Streptococcus mutans قرار داده شد و در سطح بعد شکر افزوده شد و از باکتری ذکر شده برای ساخت لایه هایی زیستی یا این که پلاک به کارگیری شد . در زمانی که محلول ذرات اکسید سریم به صفحه هایی افزوده شد , ساخت و ایجاد لایه های مذکور به مقدار ۴۰ درصد کاهش یافت .

به صورت ضد‌و‌نقیض به کارگیری از نیترات نقره ( یک ماده ضدپوسیدگی ) تاثیری بر رویش لایه مذکور در همین حالت را نداشته است .

اما این نتیجه ها اولیه تحقیق است و نتیجه ها نهایی پس از تکمیل تحقیق اعلام می شود .

انواع پانسمان زخم را بهتر بشناسید!

Previous article

از مصرف برنج پخته مانده جدا خودداری کنید! + ضررهای آن

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *