نکات پزشکی

انواع پانسمان زخم را بهتر بشناسید!

پانسمان زخم ها آشنایی

معالجه زخم در همه اشخاص مختلف است و اکثر اوقات به عامل ها متمایز وابسته است . سن و نوع پوست دو چیز است که روش معالجه زخم ( پانسمان زخم ) و دوری از عفونت را تغییر و تحول میدهد . عامل ها دیگر به مدل زخم , محل , شدت و مورد ها دیگر وابسته است .

جلوگیری از عفونت امری لازم است , البته معالجه زخم بسیار بیشتر از این کار می کند . وقتی که با به کار گیری از پانسمان مطلوب از آسیب مراقبت میکنید , از تن شما مراقبت می شود . مدل پانسمانی که شما بایستی به کار گیری نمایید به عامل ها متمایز مربوط است . برخی از این موردها دربرگیرنده مدل جراحت , محل قرار گیری و شدت آسیب است . در‌این مقاله , ما در زمینه‌ی اشکال گوناگون پانسمان زخم برای معالجه طیف وسیعی از جراحات و زمان به کارگیری از هر مورد , با شما صحبت خوا هیم کرد .

در شرایطی‌که شما مبتلا یک زخم جدی شدید , تلاش نکنید خودتان آسیب را معالجه نمائید و برای دوری از عارضه ها آن , به دکتر رجوع‌نمایید .

پانسمان زخم چیست؟

پانسمان زخم هر چیزی که در تماس بدون واسطه با آسیب برای کمک به بهبودی و جلوگیری از پیدایش مشکلات یا این که عارضه ها بعدی جراحت استفاده می شود . پانسمانهای گوناگون براساس مدل جراحت استفاده می شود , ولی انگیزه تمامی آن ها امداد به کاهش عفونت است . پانسمان زخم همینطور به مورد ها زیر کمک می نماید :

• خون‌ریزی را متوقف کرده و دلمه بستن آسیب را شروع می نماید .

• خون مازاد , پلاسما یا این که مایعات دیگر را جذب می نماید .

• دبریدمان جراحت ( برداشتن بافت های مرده و به شدت آلوده و کثیف پوست )

 

پانسمان زخم انواع مختلف

 

انواع گوناگون پانسمان زخم :

امروزه اشکال متمایز از پانسمانهای زخم موجود است که در موضوع پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد . درین مقاله , در باب مرسوم ترین آن ها صحبت خوا‌هیم کرد . آنان دربرگیرنده موردها زیر است .

 

پانسمان پارچه ای ( نخی ) :
این دسته پانسمان جراحت همه گیرترین پانسمان است . این گونه پانسمان همه کاره است و برای نگهداری از زخم های باز از تعدادی از صدمات جزئی به کار گیری می شود . از پانسمان پارچه ای معمولاً برای زخمهای کوچک یا این که در بخشها حساس به کارگیری می شود .

 

در اکثر اوقات , پزشکان از پانسمانی پارچه ای برای او‌لین لایه محافظت به کارگیری می نمایند و در حالتی دیگر , از آن ها برای دو‌مین لایه برای تأمین امنیت بیشتر جراحت به کار گیری می شود . به احتمال زیاد قبلاً از پانسمان پارچه ای استفاده نموده اید.

دلیل آن هم این است که پانسمان پارچه ای شناخته شده ترین مدل پانسمان مورد استفاده در منزل ها به غیر از چسب زخم می‌باشند . پانسمان پارچه ای در دو مدل پانسمان بسته بندی شده و رولی موجود هست . آن‌ها در انواع و مقدار های متفاوتی مو جود میباشند و به راحتی تغییر‌و تحول می نمایند تا بتوان هر زخمی را با آن‌ها پانسمان نمود .

 

پانسمان فوم :
یکی دیگر از گونه های رایج پانسمان زخم , پانسمان فوم است . بسته به برند آن ها بسیار نرم و معمولاً بسیار جالب میباشند . پانسمان فوم در حالی که جراحت بهبود مییابد به حفظ از زخم یاری می نماید و تعادل رطوبت سالم را محافظت می نماید . این فرمان سبب می شود پانسمان های فوم برای جراحت هایی که ممکن است بوی بد بو داشته باشند , مطلوب باشد .

 

جذب بالای پانسمان فوم به بهبودی سریعتر یاری می نماید چون پانسمان به صورت مؤثر مایعات مازاد را از سطح آسیب ها جذب می نماید و در عین حال آسیب را مرطوب نگه می‌دارد . این رطوبتی که در داخل زخم به وسیله پانسمانهای فوم نگه داشته می شود , علاوه بر نگهداری از منطقه در مقابل عفونت ها , سبب بهبودی سریعتر نیز می شود .

 

بخاطر نفوذپذیری منحصربه‌فرد پانسمان فوم , بخار آب وارد می شود ولی باکتری ها نمی توانند وارد شوند . پانسمان فوم در شکل ها و مقدار های متفاوتی موجود است . دو آیتم چسب و غیر چسب دردسترس است .

پانسمان زخم درمان جراحت پوستی

پانسمان شفاف :
معمولا از پانسمان شفاف  در مواقعی استفاده می کنند كه پزشك معالج بخواهد از نزدیک بر بهبود جراحت نظارت داشته باشد . از آن‌جا که پانسمان های شفاف با به کارگیری از یک غشا واضح ساخته می گردند , نظارت بر جراحت ها با به کارگیری از این مدل پانسمان در مقایسه با یک باند پارچه ای یا این که فوم بسیار ساده تر است . به همین بهانه اکثر اوقات از پانسمان شفاف روی زخمهای بزرگتر و پیچیده تر به کارگیری می شود .

در صورت به کار گیری درست از پانسمان شفاف , پانسمان زخم شمارا تمیز می نماید , بهبودی را تسریع میبخشد و به شما قابلیت و امکان می‌دهد تا بر عارضه ها نظارت داشته باشید .

 

پانسمان هیدروکلوئید :
پانسمان های هیدروکلوئید با ایجاد حالت مرطوب به‌سرعت بخشیدن زمان بهبودی یاری می کنند و برای افزایش راحتی از مواد انعطاف پذیر ساخته میشوند . مرحله پانسمانهای هیدروکلوئید با ماده ای دربردارنده پلی ساکاریدها و بقیه پلیمرها که برای جذب آب و تشکیل ژل فعالیت می نمایند , پوشیده شده‌است . این ژل در تماس مستقیم با جراحت شماست و به بهبود سریعتر آن یاری می نماید .

 

پانسمان هیدروکلوئید بیشتر در سوختگی ها , آسیب های نکروتیک , جراحت های بستر شریانی و وریدی پا , جراحت های سبک تا متوسط ​​تخلیه شده و جراحت های فشاری و جراحت های وریدی به کارگیری می شود . آن‌ها یکی‌از ماندگارترین گونه های پانسمان ها می باشند و کیفیت چسبندگی آنان منجر می شود کاربرد آنان راحت باشد .

پانسمان هیدروژل
برای زخمهای خشک که نیاز به مقداری بهبودی دارا هستند , هیدروژل آیتم بسیار خیر و خوبی است . به طوری عمل می نماید که رطوبت را به آسیب شما اضافه می نماید , براین اساس سریعتر بهبود مییابد و بافت خشک و مرده را تجزیه می نماید . این پروسه به افزایش مرحله آسایش مریض امداد می نماید و به طور همزمان درد را کاهش میدهد . در بعضی از محصول ها هیدروژل برای راحتی بیشتر از ژل خنک کننده به کار گیری می شود .

 

پانسمان جراحت هیدروژل معمولاً در طیف وسیعی از آسیب ها به کار گیری می شود . جراحت هایی که کمی مایعات از آن بیرون می‌شوند و برای ریکاوری قدرتمند نیاز به پانسمان های هیدروژل دارا هستند . آنان همینطور برای آسیب هایی استفاده می گردند که به صورت غیرمعمول دردناک یا این که نکروزه می‌باشند . با اعتنا به مایع اضافی مو جود در‌این پانسمان ها که سبب ساز رشد سلولی می شود , هیدروژل برای سوختگی درجه دو و جراحت های کثیف مطلوب است .

 

پانسمان آلژینات
پانسمان های آلژینات زیاد جاذب می‌باشند و در آسیب هایی به کار گیری می گردند که دارنده خونابه بیشتراز حد می باشند . میزان جذب آنان تا 20 برابر است و منجر می شود آنان برای آسیب های شدید یا این که عمیق مطلوب باشند . در کنار جذب بالا , پانسمان های آلژینات همینطور ماده ای مثل ژل را برای کمک به فرآیند بهبود ایجاد می نمایند .

 

آنان بهترین برای سوختگی , جراحت های وریدی و زخم بستر می باشند . از آلژینات روی آسیب هایی که اینک خشک می باشند به کارگیری نکنید چون این مراحل بازدارنده بهبودی می شود و محیطی را ایجاد می نماید که حتی خشک تر باشد . آلژینات تنها بایستی روی زخمهایی که مرطوب میباشند استفاده شود .

ازآنجاکه از پانسمان های آلژینات روی آسیب هایی با خروج مایعات زیاد به کارگیری می شود , آنان می بایست دست کم هر دو روز یکبار تعویض شود .

 

پانسمان کلاژن :

پانسمان زخم کلاژن بیشتر برای آسیب های مزمن با زمان بهبودی آرام یا این که متوقف شده استفاده می‌شوند . آنان همینطور برای زخمهای فشاری , محل پیوند , آسیب های جراحی , سوختگی و آسیبی که یک ناحیه بزرگ از تن شما‌را پوشش می‌دهد , به کارگیری می شود .

 

تفاوت در بین پانسمان کلاژن و بقیه مواردی که در زمینه‌ی آن ها بحث کردیم این است که پانسمان های کلاژن تحت عنوان ( پوست دوم ( موقت عمل می نمایند که اذن میدهد سلول های تازه رشد و شکوفا شوند . سوای آن , بازه زمان بهبودی خیلی بیشتر طول میکشد .

 

علاوه بر گونه های متداول پانسمان زخم , یک سری مورد دیگر هم دردسترس است . در‌صورتی‌که مصدوم شده اید و به دسته خاصی از پانسمان زخم نیاز دارید , با دکتر در باب بهترین روش پانسمان برای شرایط خویش صحبت نمایید .

برای رفع خستگی در طول روز چه کنیم؟

Previous article

جلوگیری از پوسیدگی دندان به وسیله نانو ذرات | اختراع جدید پژوهشگران

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *