تغذیه سالم

در طول روز باید چه میزان میوه را میل کنیم؟

میزان مناسبی که باید میوه را میل کنید

ارگانیک است! سلامت است! پر از فیبر و آنتی اکسیدان های ضد سرطانی می باشد! آری میوه برای سلامتی انسان موءثر است , البته پیش از این که شروع به گاز زدن میوه کنید هشدارهای مهمی را در نظر بگیرید . در ادامه می‌خواهیم 7 چیز که منجر میگردند اشتباه میوه را بخورید را به شما معرفی کنیم .

فکر می‌کنید‌ همه میوه ها یکسان میباشند
تفاوت آناناس و توت در چیست؟ هر دو میوه دربردارنده ویتامین های اثر گذار برای بدن انسان می باشند ( آناناس منبعی بی نیاز از فولات و ویتامین B6 و توت هم سرشار از فیبر و ویتامین C می باشد ) البته میزان مختلفی کربوهیدرات قند و فیبر در خویش دارا‌هستند . شایسته ترین میوه ها میزان زیادی پلی فنل ( ماده شیمیایی که با التهاب مبارزه می نماید ) در خویش دارا‌هستند و شاخص گلیسمی شان هم پایین است . شاخص گلیسمی به خوبی نشان میدهد که یک غذا چقدر سریع قادر است قند خون شما را ارتقا دهد . میوه هایی که شاخص گلیسمی ذیل دارا‌هستند انتخاب های بهتری میباشند زیرا آهسته تر هضم میشوند , بدین ترتیب منجر ارتقا ناگهانی قند خونتان نمی‌شوند و کمکتان می نمایند برای بازه زمان بیشتری سیر بمانید .

توت ها اندازه زیادی پلی فنل دارا‌هستند و شاخص گلیسمی شان هم پایین است . به طور کلی عمده میوه هایی که رنگ تیره تری دارا هستند , ( میوه هایی مانند انگور های تیره رنگ ) در مقایسه با میوه هایی با رنگ روشن ( میوه هایی مثل موز و ملون ها ) آنتی اکسیدان بیشتری دارا هستند و در هر وعده مقدار قندشان هم پایین تر است .

میوه را تا چه مقدار بخوریم؟

مقدار نامشخصی میوه را می خورید

بعضی برنامه های کاهش وزن اذن می دهند هرچقدر دلتان می‌خواهد میوه و صیفیجات مصرف نمائید ولی این فعالیت به نظر خیلی هوشمندانه نمی آید . مسلما میتوانید اندازه بسیار زیادی صیفیجات غیرنشاسته ای میل نمائید البته میوه ها چیزهایی میباشند که بایستی بیشتر حواستان را در موردشان جمع نمائید , دلیلش نیز گلیسمی بالایی است که برخی از آنان دارا هستند . از‌آنجا که مزه میوه ها شیرین و دلچسب است , امکان دارد فارغ از این که متوجه شویم پرخوری کنیم . در‌این حالت قند خون به جهت گلوکز و کالری بالا می‌رود و سبب به ارتقاء وزن می شود .

چه میزان بایستی میوه بخوریم؟ برای بیشتر اشخاص بالغ دو فنجان در طول روز پیشنهاد میشود البته باز هم این میزان بسته به سن و سطح تناسب اندام متعدد است . در صورتی‌که توت یا این که میوه هایی به کار گیری میکنید که برش خورده اند هیچ اشکالی ندارد که از فنجان های اندازه گیری به کارگیری نمایید ( سعی فرمائید هر وعده یک دوم فنجان باشد ) .

 

مبنی بر میزان گرسنگی تان انتخاب متفاوتی نمی‌کنید
گرسنه هستید و هنوز یک‌سری ساعتی تا مهیا شدن خوراک باقی است؟ یا این که صرفا دوست دارید چیزی بخورید که هوستان به شیرینی را فرو بنشاند؟ قبل از این که بخواهید چیزی گزینش فرمایید ابتدا این داستان را برای خویش روشن نمایید . مثلا یک سیب بزرگ 120 کالری داراست ولی یک سیب کوچک تنها 53 کالری . همینطور هنگام گزینش یک سیب را هیچ گاه در اندازه با یک پرتقال مقایسه نکنی . کالری یک پرتقال بزرگ در واقع برابر است با کالری یک سیب کوچک .

میوه را به تنهایی می خورید
با این که یک قطعه میوه از یک قطعه شکلات شیرین خوب تر است البته کماکان پتانسیلش را داراست که قند خونتان را بالا ببرد و بعد سبب ساز سقوط آن شود . میوه را با کمی پروتئین ادغام نمائید , به عنوان مثال کمی پنیر یا این که کره بادام زمینی این کار منجر می شود میوه سبب ساز فراز و فرود ناگهانی در قند خونتان نشود . میوه منجر ارتقا سطح انسولین و پروتئین منجر بالا رفتن هورمون گلوکاگون می شود . این دو هورمون برای ثابت نگه داشتن مرحله قند خون با یکدیگر فعالیت می نمایند .

علی الخصوص در صورتیکه دیابت یا این که پیش دیابت دارید میل کردن پروتئین به همراه میوه زیاد حیاتی می شود . در غیر این صورت ممکن است علامت ها بالا رفتن قند خون از جمله ارتقا ضربان قلب را تجربه فرمایید .

 

میوه طبیعی نمی خرید
آری هزینه اش بیشتر می شود ولی بخش اعظمی از متخصصین بر این عقیده میباشند که ارزشش را دارااست , دست‌کم در زمینه‌ی برخی از اشکال میوه . متخصصین توصیه میکنند گونه های سیب , انگور و دیگر میوه هایی که دوچندان از آفت کش ها در آن ها به کارگیری می شود را به صورت طبیعی خریداری فرمائید . این عمل سبب می شود کمتر در معرض آفت کش ها قرار بگیرید و همینطور ممکن است مواد پرخاصیت بیشتری اخذ فرمائید .

 

پوست میوه را نمی‌خورید
پوست میوه غالبا شایسته ترین بخش از لحاظ ویتامین و آنتی اکسیدان است , به عنوان مثال پوست سیب سرشار است از ویتامین C , فیبر و ویتامین A . پژوهش ها همینطور نشان داده پوست سیب می‌تواند از چاقی دوری نماید و خاصیت ضد سرطانی هم داراست .

 

میوه ها را نمیخورید , مینوشید
نوشیدنی دارنده قطعات دربردارنده فیبر میوه نیست . فیبر از آزاد شدن پر سرعت گلوکز در خون پرهیز می نماید بدین ترتیب وجودش دوچندان اساسی است . خوبتر است مدام میوه را به صورت بی نقص میل فرمایید و یا این که دست کم به صورت اسموتی ( تا پروتئین داشته باشد ) . میوه های کم آب هم همینطور میباشند , درست نظیر آبمیوه ممکن است در خوردنشان زیاده روی نمایید

در زمان آلودگی هوا چه بخوریم؟

Previous article

معرفی مواد غذایی انرژی زا!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *