نکات پزشکی

نکاتی مهم درمورد ارتودنسی دندان ها

ارتودنسی دندان ها

ارتودنسی دندان ها درمانی مختص دوران نوجوانی نیست و بخش اعظمی از بزرگسالان هم حتی‌در سنین بالا از این معالجه بهره مند می‌شوند . پس خوب تر است ابتدا پاره ای راجع به دندان ها توضیح دهیم . دندان ها در بخش اعظمی از اشخاص در زاویه صحیح و فاصله مطلوب از هم رویش نمیکنند . در برخی اشخاص دندان ها ممکن است خیلی نزدیک به هم یا این که روی هم رشد پیدا نمایند و بنابراین به هم ریخته و نامرتب خواهند بود .

نکته بعدی به تفاوت سایز فک و دندان ها برمی گردد , یعنی ممکن است فک کوچک بوده البته دندان ها بزرگ باشند که بااین حال دندان ها نامرتب به نظر می رسند . برعکس این شرایط نیز سبب می شود , میان دندان ها فاصله تولید شود .

درمواردی نظیر , افتادن و از دست دادن زود هنگام دندان های شیری یا این که مستمر , بعضی از اشکال مشکلات پزشکی , تصادف و عاداتی نظیر مکیدن شصت دست و . . . نیز ممکن است سبب پیدایش این اختلالات شود . در انتها این‌که اشخاص متعددی که مبتلا نامرتبی دندان ها می‌باشند گهگاه با ظاهر خویش مشکل دارا‌هستند . ارتودنسی به آنان یاری می نماید لبخند زیباتری داشته باشند .

ارتودنسی دندان ها چیست؟

ارتودنسی دانش تصحیح روابط غیر مناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم است . درنهایت , با انجام ارتودنسی مشکلات مرتبط با نظم , ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک برطرف شده و شخص قادر است باکیفیت بهتری خوراک بخورد. همچنین با ارتودنسی دندان ها می توان هنگام صحبت کردن و لبخند زدن از زیبایی بیشتری برخوردار شود.

شایسته ترین زمان ارتودنسی چه وقتی است؟
ارتودنسی زمانی راحت تر و ساده تر انجام می شود که ساختمان های صورت در حال رویش باشند. همچنین در این زمان ارتودنسی دندان ها  در مدت زمان کوتاه تری موفقیت بالاتری خواهد داشت .

سن مطلوب در دخترها پیشین از ۱۳ سالگی و در پسرها پیشین از ۱۵ سالگی است . در‌صورتی‌که این زمان سپری شود اصلاح روابط به زمان و انرژی بیشتری نیاز داراست . اصولاً ارتودنسی در سنین بالا برای مرتب کردن دندان ها صورت می گیرد. از آن طرف نیز ارتودنسی در سنین پایین تر بیشتر به هدف رفع اختلالات فکی و تغییر صورت می باشد.

سن مریض از این لحاظ اهمیت داراست که به ما نشان می‌دهد چه امکاناتی برای معالجه در اختیار داریم . آیا هنگامی برای پیش درمانی در اختیارمان است یا این که خیر؟ یا این که ابدا چنین معالجه هایی حتمی است؟ آیا از فاکتور رویش می توان یاری گرفت یا این که خیر؟ تمام پاسخ ها به سن مریض ختم می شود ; به همین جهت بیماران را از دید سنی دسته بندی میکنیم . ولی فراموش نکنید که تا وقتی که دندان در دهن است می توان این معالجه را انجام داد و به قول مشهور هیچ گاه دیر نیست .

زمان معالجه ارتودنسی چندین سال است؟
معالجه و ارتودنسی دندان ها معمولا در حدود 1 سال ونیم تا ۲سال و نیم طول می‌کشد , اما در ادامه آن برای محافظت روابط در میان دندانی بایستی تا مدتی از پلاک محافظ بهره برد . همان گونه که گفته شد , زمان و دوره بستگی به گونه معالجه و سن مریض نیز داراست .

معالجه های ارتودنسی به چندین شکل است؟
به ۲صورت : ۱ . متحرک ۲ . ثابت
روش متحرک معمولا برای دختران از ۹ تا ۱۰ سالگی و برای پسران از ۱۰ تا ۱۱ سالگی مطلوب است . همینطور معالجه از طریق شیوه ثابت برای دختران ۱۲ تا ۱۳ سالگی ( به بعد از آن ) و برای پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی ( به بعد از آن ) انجام می شود .

 

ارتودنسی دندان ها ، نکات مهم

ارتودنسی متحرک چیست؟
از فک بالا و پایین مریض قالب گرفته شده و پلاک بالا و پایین ساخته می شود . این راه مزیت های مختص خویش را داراست ; از جمله مریض میتواند هنگام خوراک میل کردن آن را از دهانش خارج آورده و بعداز استفاده ازمسواک و نخ دندان مجدد در دهانش بگذارد . این شیوه برای کسانی که سن کمتری دارا‌هستند خوب تر است , چون علاوه بر معضلات دندانی , قادر است ناهنجاری های استخوانی فک ها را هم رفع نماید البته در انجام حرکات دندانی محدودیت داراست .

کدام دسته معالجه ارجحیت دارد؟
هریک از این روش های درمانی موردها تجویز مختص خود را دارااست . روش متحرک ارتودنسی بیشتر برای افراد زیر ۱۲تا ۱۴ سال کاربرد دارد. بعد از آن به دلیل تثبیت نسبی ساختمان های استخوانی فک ها عملا روش ارتودنسی متحرک دندان ها تاثیر متعددی دربر نخواهد داشت . برای بیمارانی که فراتر از این سن می‌باشند غالبا معالجه ثابت صورت می گیرد تا دندان ها در وضعیتی منظم تر در فک قرار گیرند .

چنانچه در سنین بالا نیاز به اصلاح حالت استخوان فک ها وجود داشته باشد ( که در اکثری از موردها در سنین پایین تر با معالجه های معمولی و ارزان تر , ارتودنسی متحرک معالجه پذیر میباشند ) . علاوه بر معالجه ارتودنسی ثابت , جراحی فک هم مد نظر قرار می‌گیرد که بوسیله کارشناس جراحی دهن و فک و صورت انجام می شود .

ارتودنسی ثابت چیست؟
دراین گونه ارتودنسی اجزای کوچکی به اسم «براکت» به وسیله مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و فارغ از این‌که به دندان آسیبی برساند , به وسیله سیم ها و کش هایی منحصربه‌فرد , دندان ها به جهت متبوع سوق داده می شود . در‌این روش همگی این اجزا ثابت بوده و مریض نمی تواند به صورت دلخواه آن ها را از دهن خویش بیرون نماید . این روش غالبا برای معالجه های دندانی قابل اجراست , چون علاوه بر تکان دادن دندان ها , ریشه های آنان‌را نیز جنبش میدهد , به این ترتیب ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها داراست .

دلایل ارتودنسی چیست؟
بیمارانی که درخواست کننده معالجه ارتودنسی می‌باشند می بایست بهداشت بسیارخوبی داشته باشند , زیرا در موقعیت قرارگیری پلاک های متحرک و به ویژه براکت و سیم های اثبات رعایت بهداشت دهن مشکل تر می شود و درصورتی که مریض توجه و تمرکز کافی در رعایت بهداشت خویش نداشته باشد , دندان ها تحت براکت و سیم های ارتودنسی به سرعت در گیر پوسیدگی میشوند .

اختلال بعدی احتمال بازگشت معالجه است . به اصطلاح «برگشت» بخشی جدایی ناپذیر از معالجه ارتودنسی است . این حالت در‌حالتی که مریض دستور کارشناس را برای به کار گیری منظم از پلاک های حفظ کننده پس از معالجه ثابت نادیده بگیرد یا این که در بیمارانی که بوسیله دندانپزشک غیرمتخصص ارتودنسی معالجه گردیده اند , به چشم می‌خورد .

قبل از مراجعه به پزشک حتما به این نکات دقت کنید

Previous article

فویل آلومینیومی و خطرات فراوان آن برای تندرستی انسان

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *