نکات پزشکی

همه چیز در مورد دارو اسلتامیویر

دارو اسلتامیویر

دارو اسلتامیویر در کلاس داروهای موسوم به مهار کننده های نورآمینامیناز است . این فعالیت با متوقف کردن شیوع ویروس آنفو لانزا در تن انجام می شود . اسلتامیویر یاری می نماید تا مقطع زمان بیش تر نشانه ها آنفلوانزا مثل گرفتگی بینی یا این که آبریزش بینی , گلودرد , سرفه , دردهای عضله‌ها یا این که مفاصل , خستگی , سردرد , تب و لرز کوتاه می شود . دارو اسلتامیویر از عفونت های باکتریایی خودداری نمی‌کند , که احتمال دارد تحت عنوان عارضه سرما خوردگی ایجاد شود .

دارو اسلتامیویر چه‌طور می بایست به کارگیری شود؟

دارو اسلتامیویر تحت عنوان کپسول و شربت به صورت خوراکی به کارگیری می شود . وقتی که از اسلتامیویر برای معالجه نشانه ها آنفولا‌نزا به کار گیری می شود , معمولاً دو بار طی روز ( صبح و عصر ) به دوران 5 روز مصرف می شود . وقتی که از دارو اسلتامیویر برای پرهیز از آنفو لانزا استفاده می شود , معمولاً روزمره یک بار دست کم 10 روز یا این که حداکثر 6 هفته در طی شیوع آنفولانزای فصلی مصرف می شود .

دارو اسلتامیویر ممکن است با یا این که بدون خوراک مصرف شود , البته در صورتی‌که همراه با خوراک یا این که شیر استفاده شود , احتمال سبب ساخت ناراحتی معده می شود . راهبرد های مو جود در برچسب تجویز خویش را با توجه دنبال نمایید و از پزشک معالج یا این که داروساز خویش بخواهید قسمت هایی را که نمی فهمید برای شما توضیح دهد . دارو اسلتامیویر را دقیقاً مطابق امر مصرف نمائید . بیشتر یا این که کمتر از حد تجویز پزشک معالج مصرف نکنید .

هیچ زمان از یک قاشق چایخوری خانگی برای اندازه گیری دوز خوراکی اوسلتامیویر استفاده نکنید .

کاربردهای دیگر دارو اسلتامیویر :

از اسلتامیویر ممکن است برای معالجه و پرهیز از عفونت آنفلوانزای مرغی مصرف شود ( ویروسی که معمولاً پرنده ها را آلوده و کثیف می نماید ولی همینطور قادر است سبب ساز بیماری جدی در آدم شود ) . اسلتامیویر همینطور ممکن است برای معالجه و دوری از عفونت آنفلوانزا A ( H1N1 ) مصرف شود .

این دارو ممکن است برای بقیه موردها تجویز شود . از پزشک و یا این که داروساز خویش برای اطلاعات بیشتر بپرسید .

چه اقدامات احتیاطی ویژه ای می بایست رعایت شود؟

گذشته از مصرف دارو اسلتامیویر , در صورت حساسيت به اسلتاميوير , هر داروی ديگر يا هر يك از مواد مو جود در اسلتامیویر به پزشك و داروساز خویش اطلاع دهيد .

در خصوص داروهای تجویزی یا این که فارغ از نسخه , ویتامین ها , کامل کننده های غذایی و محصول ها گیاهی را که مصرف میکنید یا این که قصد دارید مصرف نمائید حتماً به پزشک معالج خویش بگویید :

• داروهایی که بر سیستم ایمنی تن مثل آزاتیوپرین ( ایموران ) تأثیر میگذارد ; سیکلوسپورین ( نئورالی , Sandimmune ) ; داروهای پرتودرمانی سرطان ; متوترکسات ( روماتکس ) ; sirolimus ( راپامون ) ; استروئیدهای خوراکی نظیر دگزامتازون ( Decadron , Dexone ) , متیل پردنیزولون ( Medrol ) و پردنیزولون ( Deltasone ) . یا این که تاکرولیموس ( Prograf ) . ممکن است دکتر ضروری باشد دوز داروهای شما‌را تغییر تحول دهد یا این که از نگاه عارضه ها جانبی شما‌را به توجه در اختیار گرفتن نماید .

 

همه چیز در مورد داروی اسلتامیویر

 

• در شرایطی که تا به امروز برای معالجه یا این که پیشگیری از سرما خوردگی از دارو اسلتامیویر استفاده نموده اید , به پزشک معالج خویش بگویید .

• در صورت پیدایش هرگونه بیماری که بر سیستم ایمنی تن مثل ویروس نقص سیستم ایمنی تن ( HIV ) یا این که ایدز یا این که بیماری قلبی , ریه یا این که کلیوی دچار باشد به دکتر خویش بگویید .

• چنانچه حامله میباشید , به دکتر معالج خویش بگویید که حامله می باشید , قصد بارداری دارید یا این که شیر می دهید . در شرایطی که هنگام مصرف دارو اوسلتامیویر حامله شدید , با دکتر معالج خویش تماس حاصل نمایید .

• می بایست بدانید که اشخاص , مخصوصا کودک ها و نوجوان ها , که در گیر به آنفولا‌نزا می‌باشند , ممکن است گیج , مضطرب یا این که آشفته باشند و ممکن است به نحوه عجیبی خلق و خوی نمایند , تشنج یا این که توهم دارا هستند ( مواقعی را مشاهده کنید یا این که صداهایی را که وجود ندارند ) بشنوید , یا این که صدمه ببینند یا این که خویش را بکشند .

• در‌صورتی‌که عدم تحمل فروکتوز دارید ( یک حالت موروثی که تن در آن فاقد پروتئین مایحتاج برای جداسازی فروکتوز , یک قند میوه مثل سوربیتول است ) , به دکتر خویش بگویید .

در صورت ازیادبردن یک دوز چه کاری می بایست انجام دهم؟

در صورتیکه دوز مصرف را فراموش کردید , به محض یاداوری آن را مصرف فرمائید . در صورتیکه بیشتراز 2 ساعت به دوز بعدی شما نمانده , دوز از دست رفته را رد فرمایید و برنامه دوز منظم خویش را ادامه دهید . در حالتی که تعدادی دوز را فراموش کردید , جهت راهنمایی با دکتر خویش تماس حاصل نمایید .

دلایل جانبی دارو اسلتامیویر :
دارو اسلتامیویر ممکن است عارضه ها جانبی تولید نماید . در صورت پیدایش هر مورد از این علامت ها شدید به دکتر خویش بگویید :

– شرایط تهوع

– استفراغ

– درد شکم

– اسهال

– سردرد

بعضی از دلایل جانبی میتواند جدی باشد . در حالتی‌که هر مورد از این علامت ها را تجربه کردید , سریعاً با دکتر خویش تماس حاصل نمایید :

– بثورات , کهیر یا این که تاول های روی پوست

– جراحت های دهن

– خارش

– تورم صورت یا این که زبان

– اختلال در نفس کشیدن یا این که بلع

– کوفتگی

– گیجی

– مشکلات گفتاری

– حرکات لرزان

– توهم ( دیدن چیزها یا این که شنیدن صداهایی که وجود ندارند )

تفاوت گوشت گاو یا گوشت گوسفند | کدام مقوی تر است؟

Previous article

روش هایی برای معالجه کبودی چشم

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *