بهداشت

همه چیز در مورد قرص LD و عوارض آن در خانم ها

عوارض قرص LD

قرص ضدبارداری خوراکی , که معمولاً با تیتر ( قرص ال دی LD ( شناخته می شود , یک روش مبنی بر هورمون برای خودداری از بارداری است . همینطور می‌تواند به برطرف شدن قاعدگی نامنظم , دوره های دردناک یا این که سنگین , آندومتریوز , آکنه و سندرم پیشین از قاعدگی ( PMS ) یاری دهد .
قرص ال دی مانع از تخمک گذاری می شود . هیچ تخمکی تولید نمیشود , بدین ترتیب چیزی برای بارور شدن اسپرم ها نیست و بارداری نمی تواند صورت دهد .

( قرص ال دی ( توسط نسبتاً 16 % از زنان 15 تا 44 ساله در آمریکا استفاده می شود و هم مزایا و هم مضراتی داراست . ممکن است به اشخاص با عوامل خطر متفاوت پیشنهاد شود که از نوعی قرص استفاده نمایند .

قرصهای ضد بارداری اشکال متمایز موجود است . کلیه آن‌ها دربردارنده انواع تصنعی و مصنوعی هورمونهای استروژن , پروژسترون یا این که هردو می باشند . پروژسترون مصنوعی پروژستین نامیده می شود . قرص های ترکیبی دربردارنده پروژستین و استروژن می‌باشند . ( مینی پیل ( صرفا مشتمل بر پروژستین است .

قرص های مونوفیزیک همگی دارنده تعادل یکسانی هورمون ها می‌باشند . با قرصهای فازی , هر ماه دو یا این که سه مدل قرص مختلف مصرف می شود که هر کدام تعادل مختلفی از هورمون ها دارا‌هستند .

مورد دیگر ( قرص های روزانه ( و ( قرص های 21 روزه ( است . یک بسته قرص روزانه 28 روز طول میکشد , البته هفت قرص غیرفعال است . استفاده از قرص روزانه ممکن است راحت تر باشد , چون روال هر روز یکسان است .

قرص های ضد بارداری از بیماری های مقاربتی خودداری نمی‌کنند . صرفا کاندوم میتواند به خودداری از عفونت یاری دهد .

عارضه ها قرص LD ال دی :

عارضه ها جانبی قرص ال دی LD خوراکی دربرگیرنده مورد ها زیر است :

– لکه بینی دربین دوره ها

– حالت تهوع

– حساسیت سینه ها

– سردرد و میگرن

– ارتقاء وزن

– تغییرات اخلاق و رفتار

– دوره های از دست رفته

– کاهش میل جنسی

– ترشحات واژن

– تغییر‌و تحول در بینایی برای افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می نمایند

در ادامه به بررسی هر مورد از این عارضه ها جانبی میپردازیم .

1 . قرص ال دی و لکه بینی در میان دوره ها

خون ریزی واژن در بین دوره های مورد انتظار متداول است . این معمولاً ظرف 3 ماه از استارت مصرف قرص برطرف می شود . در زمان لکه بینی , قرص هنوز هم موءثر است , تا‌زمانیکه به صورت درست استفاده شده باشد و هیچگونه دوز از دست نرود . هرکسی که 5 یا این که بیشتر خون ریزی را هنگام مصرف قرص های ال دی یا این که خون‌ریزی شدید به مدت 3 روز یا این که بیشتر تجربه کرده‌باشد , برای مشورت می بایست با یک کارشناس مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد .

ممکن است این خون ریزی اتفاق بیفتد چون رحم با داشتن یک لایه نازک تر آندومتر تهیه و تنظیم می شود یا این که بدین برهان که بدن در داشتن سطوح متعدد هورمون تنظیم می شود .

2 . قرص ال دی و حالت تهوع

برخی از اشخاص هنگام مصرف قرص , حالت تهوع ملایم را تجربه می نمایند , البته علامت ها معمولاً بعد از مدتی فروکش می نمایند . مصرف قرص با خوراک یا این که هنگام خواب ممکن است یاری دهد . در‌حالتی که حالت تهوع شدید باشد یا این که بیشتراز 3 ماه ادامه یابد , می بایست در پی مشاوره پزشکی باشید .

3 . قرص ال دی LD و حساسیت سینه

قرص های ضد بارداری ممکن است سبب بزرگ شدن یا این که آلرژی پستان شوند . این معمولا چندین هفته بعداز استارت قرص برطرف می شود . هرکسی که توده ای در پستان پیدا نماید یا این که در گیر درد مداوم یا این که آلرژی یا این که درد شدید پستان باشد , بایستی از دکتر معالج کمک بخواهد .

4 – قرص ال دی و سردرد

بعضی از اشخاص عارضه ها جانبی ( قرص ld ( نظیر دوره های نامنظم , حالت تهوع , سردرد یا این که تغییر و تحول وزن را تجربه می نمایند . هورمون های مو جود در قرص های ضدبارداری میتوانند احتمال سردرد و میگرن را ارتقاء دهند . قرص هایی با اشکال متفاوت و دوزهای هورمون ممکن است علامتها متفاوتی را ایجاد نمایند . به کارگیری از قرص با دوز زیر ممکن است سبب کاهش سردردها شود .

علامتها معمولاً به مرور بهبود مییابد , البته در‌حالتی که سردردهای شدید هنگام استارت مصرف قرص آغاز می شود , می بایست در‌پی مشاوره پزشکی باشید .

5 . قرص ال دی LD و ارتقاء وزن

مطالعات بالینی رابطه مستقیمی دربین استفاده از قرص های ضد بارداری و نوسانات وزن پیدا نکرده است . با این وجود , احتباس مایعات مخصوصا در حوالی پستان و باسن ممکن است رخ دهد . طبق یک بررسی , بخش اعظم مطالعات ارتقا وزن متوسط ​​کمتر از 4 . 4 پوند ( 2 کیلوگرم ) را در 6 یا این که 12 ماه با کنترل تولد فقط پروژستین نشان داده اند .

 

تاثیرات قرص ال دی LD بر روی بانوان

 

6 . قرص ال دی و تغییر تحول حالت

مطالعات نشان می‌دهد که قرص های ضد بارداری ممکن است در کردار فرد تاثیر بگذارد و خطر را ارتقا دهد از افسردگی و یا این که دیگر تغییرات عاطفی . هرکسی که هنگام استفاده از قرص در گیر تغییر و تحول رفتار می شود می بایست با پزشک معالج خویش تماس بگیرد .

7 . قرص ال دی LD و کاهش میل جنسی

هورمون یا این که هورمونهای مو جود در قرص ال دی میتوانند در بعضی از اشخاص بر میل جنسی تأثیر بگذارند . درصورتی که کاهش میل جنسی ادامه داشته باشد و آزار دهنده باشد , این مورد را بایستی با دکتر در میان بگذارید .

در بعضی موردها , قرص ال دی LD می‌تواند میل جنسی را ارتقا دهد , برای مثال با رفع نگرانی در باب بارداری و کاهش علامتها دردناک گرفتگی قاعدگی , سندرم قبل از قاعدگی , آندومتریوز و فیبرومهای رحمی .

8 . ترشحات واژن

در هنگام مصرف قرص ال دی ممکن است تغییراتی در ترشحات واژن ساخت شود . این ممکن است ارتقاء یا این که کاهش روانکاری واژن یا این که تغییر‌و تحول ماهیت ترشح باشد . در شرایطی که بی آبی واژن نتیجه یابد , روانکاری طولانی تر شده قادر است به راحت تر شدن ارتباط جنسی یاری دهد .

این تغییرات معمولاً زیان آور نیستند , البته مورد های تغییر و تحول رنگ و بو می‌توانند نشان دهنده عفونت باشند . هرکسی که نگران چنین تغییراتی است می بایست با دکتر خویش صحبت نماید .

9 . قرص ال دی و تغییر تحول بینایی

تغییرات هورمونی ناشی از قرص ال دی با ضخیم شدن قرنیه در چشم ها مرتبط است . به کارگیری از داروهای ضد بارداری خوراکی با خطر بیشتر بیماری چشمی همراه نیست , ولی ممکن است بدین مفهوم باشد که لنزهای تماسی دیگر به راحتی مناسب نیستند .

مضرات قرص ال دی LD:

مضرات قرص ال دی LD میتواند خطر پیدایش مشکلات قلبی عروقی نظیر لخته شدن خون , ترومبوز ورید عمقی ( DVT ) , لخته شدن روی ریه , سکته مغزی یا این که حمله قلبی را ارتقا دهد . قرص های ضد بارداری همینطور با ارتقا فشار خون , تومورهای خوش خیم کبد و بعضی از گونه های سرطان همراه بوده است .

این قرص نباید بوسیله :

– زنانی که حامله می باشند

– اشخاص سیگاری بالای 35 سال یا این که هرکسی که در سال قبلی سیگار کشیدن را متوقف کرده و بالای 35 سال داشته باشد .

– اشخاصی که داروهای خاصی مصرف می نمایند

– هرکسی که ترومبوز , سکته مغزی یا این که مشکل قلبی داشته باشد .

– هرکسی که یکی‌از خویشان نزدیکش قبل از 45 سالگی لخته خون داشته باشد .

– اشخاصی که میگرن شدید دارا هستند , علی الخصوص با هاله به عنوان علامت هشدار دهنده

– هرکسی که سرطان سینه یا این که بیماری کبد یا این که کیسه صفرا داشته باشد .

هر آنچه باید در مورد ویتامین بی دو B2 بدانید

Previous article

6 حقیقت برای اینکه به سمت راست یا روی شکم نخوابید

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

More in بهداشت