بیماری ها

واکسن چه بیماری هایی باید به کودکان تزریق شود؟

چه واکسن هایی به کودکان تزریق می شود؟

بیماری سرخک شدیدا واگیر است و تمام کودکانی که واکسن نزده باشند , به آن دچار خواهند شد

این واکسن ها چه هستند؟

– واکسن ب ث ژ : این واکسن با به کار گیری از باکتری ضعیف شده سل , درمقابل این بیماری ایجاد شده است که به صورت زیرپوستی برفراز بازوی نوزاد در بدو ولادت تزریق می شود .

– واکسن ثلاث یا این که سه گانه ( دیفتری , کزاز , سیاه سرفه ) : این واکسن با به کارگیری از باکتری کشته شده سیاه سرفه و سموم باکتری های دیفتری و کزاز ساخته می شود . دیفتری , کزاز و سیاه سرفه بیماری های خطرناکی می‌باشند که می‌توانند موجب مرگ یا این که عارضه ها شدید شوند .

– قطره فلج اطفال خوراکی : فلج اطفال یک بیماری وخیم ویروسی است که قادر است سبب ساز به فلج همیشگی گروهی از ماهیچه ها تن شود .

– واکسن ام ام آر یا این که MMR ( سرخک , سرخجه , اوریون ) : این واکسن از ویروس ضعیف شده این بیماری ها تهیه و تنظیم می شود . علایم بیماری سرخک عبارت است از تب بالا و چند روزه همراه با آب ریزش بینی , التهاب ملتحمه چشم و جوش هایی که بعداز آغاز تب ظواهر می شود .

– واکسن هپاتیت ب : بیماری هپاتیت B ( که از روش خون یا این که مادر به جنین و رابطه جنسی ) منتقل میشود , در برنامه واکسیناسیون جای دارد . از جمله عارضه ها تزریق واکسن می شود به درد , قرمزی , سردرد و کسالت اشاره نمود .

برای آشنایی بیماری هایی که درمقابل آن‌ها واکسیناسیون انجام می شود , توضیح مختصری در نوشته زیر آمده است .

 

تزریق واکسن به کودکان تازه متولد شده

 

کزاز
میکروب کزاز در خاک موجود هست و درصورتی که که آسیب بدن با خاک آلوده و کثیف شود , احتمال پیدایش این بیماری موجود هست .

کزاز بیماری خطرناکی است و ابتلا به آن در هر سنی ممکن است . سم میکروب این بیماری از مرگ آور ترین زهرهای شناخته شده‌است .

در وضع حمل های غیربهداشتی احتمال دارد که نوزاد دچار به کزاز شود . کزاز نوزادان بیماری دوچندان خطرناکی است , ولی می توان با واکسیناسیون ماد‌رها , این بیماری را حذف کرد .

سل
سل بیماری واگیر و مزمنی است که هر ساله میلیون ها نفر را در دنیا در گیر می سازد . میکروب سل از روش خلط شخص مبتلا و هوا وارد مجاری تنفسی اشخاص تندرست می شود و آن‌ها را دچار می سازد .

تشخیص سل نیازمند لوازم تشخیصی و معالجه آن طولانی مدت و مشکل است .

در چند دهه قبل بیماری سل بیشتر در کشورهای در حال پیش رفت دیده می‌شد , البته امروزه با پیدایش بیماری ایدز که ایمنی اشخاص را برعلیه بیماری ها کاهش می‌دهد , مجدد بیماری سل در سراسر دنیا مشاهده میشود و سبب مرگ و میر و معلولیت جمع فراوان متعددی می شود .

واکسن بیماری سل «ب , ث , ژ» اسم دارد و بایستی در او‌لین فرصت بعد از به دنیاآمدن به نوزاد تزریق شود .

سرخک
بیماری سرخک شدیدا واگیر‌دار است و تمام کودکانی که واکسن نزده باشند , به آن مبتلا خواهند شد . علایم این بیماری مشتمل بر بثورات پوستی , تب و سرفه است .

سرخک عارضه ها گوناگونی داراست و مهمترین آن‌ها سینه پهلو , کوری و کری است . میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری , به ویژه در کودکانی که در گیر به سوءتغذیه می‌باشند , دوچندان زیاد است .

هپاتیت ( ب )
هپاتیت B نوعی بیماری است که کبد شخص مبتلا را گرفتار می نماید و علایم آن تهوع , استفراغ و بی اشتهایی شدید است .

این بیماری , نارسایی کبد و مشکلات بسیاری برای شخص در گیر ایجاد می نماید و در نهایت باعث به مرگ او می شود .

واکسیناسیون در مقابل این بیماری از ابتلا به آن پیشگیری می نماید .

فلج اطفال
بیماری فلج اطفال هر ساله منجر فلج شدن اکثری از خردسالان می شود . سرایت بیماری از شیوه دهن و توسط آب , غذا و اشیای کثیف صورت می‌گیرد .

استارت بیماری نظیر آنفولانزا است که در‌پی آن فلج اندام ها ظواهر می شود . در اثر واکسیناسیون مقابل این بیماری و اقدامات بهداشتی , این بیماری در میهن ما خوشبختانه در درحال حاضر ریشه کن شدن است .

دیفتری

میکروب بیماری دیفتری در حلق مریض رویش می نماید و با تولید غشای کاذب و ضایعات موضعی در حلق و ترشح سم , که بوسیله خون در تمام تن منتشر می شود , سبب ساز مسمومیت و خفگی می شود .

این بیماری در گذشته , شیوع بیش تری داشته است و خوشبختانه امروزه از شدت آن کم شده شده‌است . البته به دلیل کشندگی فوق العاده اش , واکسیناسیون برعلیه آن انجام می شود .

سیاه سرفه
بیماری سیاه سرفه که ادله آن نوعی باکتری است , دستگاه تنفسی را در گیر می سازد و شخص مبتلا سرفه های خاص قطاری می شود و آن قدر سرفه می نماید که رنگ صورتش سیاه می شود .

میزان کشندگی این بیماری فراوان بالاست و در حالتی که که شخص جان خویش را از دست ندهد , در گیر ناتوانی ها و دلایل عصبی می شود .

این بیماری به راحتی قادر است به اشخاص دیگر سرایت نماید . واکسیناسیون برعلیه این بیماری می‌تواند از بخش اعظمی از مرگ و میرهای ناشی از آن پیشگیری نماید .

هشدارها

واکسیناسیون وقتی به خوبی اثر می نماید که به موقع و کاملا صورت پذیرد . بعضا از واکسن ها وقتی اثرگذار واقع می‌شوند که چنددفعه تلقیح شوند . براین اساس , بایستی جدول واکسیناسیون تماما رعایت گردد .

یکی مهمترین عوارض مراجعه نکردن پدر و مادر برای واکسیناسیون فرزندان خویش , آن است که طفل در روزی که نوبت واکسیناسیون اوست , به تب , سرفه , آنفو لانزا یا این که اسهال در گیر شده‌است .

درین بیماری های خفیف و همینطور در مواقع سوء تغذیه , مبادرت به واکسیناسیون هیچ خطری ندارد و بایستی واکسن سر وقت به بچه تلقیح شود .

پدران و مادر ها بایستی بدانند که برخی از واکسن ها عارضه ها مختصری دارا هستند , برای مثال در محل تزریق واکسن ( ب . ث . ژ ) جراحت کوچکی تولید می شود و کبره می بندد . این آسیب نباید دستکاری شود , چون بعد از مدتی خود به خود خوب می شود .

بعد از تزریق واکسن ثلاث نیز طفل تب مختصری پیدا می نماید و محل تزریق مقداری متورم و دردناک می‌گردد . بایستی تب بچه با دارویی که دکتر می‌دهد پایین آورده شود و محل تزریق با حوله گرم کمپرس شود .

یک هفته بعد از تزریق واکسن سرخک , طفل مبتلا حالتی مشابه سرما خوردگی می شود و ممکن است بثورات خفیفی روی پوست وی ظواهر گردد .

پیدایش هرکدام از حالات فوق نشان دهنده برخورد ارگانیک تن نسبت به واکسن هاست و جای نگرانی نیست , البته در شرایطی‌که که بعد از تزریق واکسن , تب شدید , بی قراری و یا این که حالاتی مشابه تشنج در نوپا پیدا شود ( که البته جز در مواقع نادر رخ نمی دهد ) , بایستی سریعا به دکتر مراجعه کرد .

7 غذای فوق العاده برای جلوگیری از پوکی استخوان

Previous article

مصرف چه میزان کلسیم در روز ضروری است؟؟

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *